Blog yazanlar, yazacaklar ve Sosyal Medya kullananlar için blog kullanım ipuçları, tüyolar, SEO kullanımı

Günümüzde blog/günce yazan milyonlarca insan var. Üstelik bunların bir kısmı uzun süredir yazıyor ve bu işi ciddi anlamda bir gazeteci titizliğiyle de yapanlar var. Bloglar yıllar önce hayatımıza girdiğinde, her yeniliğe karşı alınan tavır gibi “ne işe yarayacak” tarzından yaklaşımlar da olmuştu. Ancak geçen yıllar boyunca gördük ki bloglar hayatımıza bir da hiç çıkmamak üzere girdi. Üstelik belirli uzmanlık alanına göre kategorize edilmiş bloglar, birer bilgi kaynağı haline dönüştü. 


Her gün yüzlerce insan ilk blog yazmaya başlarken neyi nasıl yapacağını pek bilmeden bu işe başlıyor. Elbette internet üzerinde binlerce kaynak makale, açıklama, görsel ve video bulmak mümkün. Ancak ben yine de elimden geldiğince kendi yaşadıklarımdan da örnekleyerek anlatmaya çalışacağım. Bu ipuçları sadece ilk kez blog yazacak olanlar için değil, aynı zamanda mevcut blogunu geliştirmeye çalışanların da işlerine yarayacaktır. 

Aslında benzer şeyler web siteleri için de geçerlidir, ancak günümüzde bir çok web sitesi (özellikle kurumsal olanlar) profesyoneller tarafından tasarlanıp programlanıyor. Bir çok web sitesinin bloglardan farklı olarak yönetim panellerinin esnek programlanmamış onların kullanıcılar tarafından kolay yönetilememesi anlamına geliyor. Böyle olunca da profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorlar. 

Buradaki anlatımımda bir çok temel konuyu bildiğinizi varsayacağım, yani blog nedir, blog yazarlarına neden blogger denilir, bir blog nasıl açılır gibi konulara değinmeyeceğim. Zaten bu konuları bilmiyorsanız bu yazıyı okumadan önce kesinlikle bir araştırma yapmanız gerekecektir. 

Konumuza geri dönersek, öncelikle blogların yazılma amaçlarını ve buna göre nasıl geliştirilebileceğini konuşmak gerekir. Yukarıda da değindiğim üzere uzmanlık gerektiren bazı alanlarda bile binlerce blog yayın yapıyor olabilir. 

Eğer bir blog yazıp yazmamak arasında kalmış iseniz buna en kolay bulmanıza yardımcı olmaya çalışalım. 

Yazmak, çizmek, paylaşmak sizin için bir tutku mu?


Üretiminizi, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşma ihtiyacı duyuyor musunuz?

Herhangi bir konuda uzman mısınız?

Uzmanı olduğunuz konuda, internette yeterli ve/veya doğru bilgi kaynağı bulamıyor musunuz?

Belli bir okuyucu kitlesine ulaşma çabanız mı var?

Herhangi bir konuda özgün içerik oluşturabilir misiniz?


Yukarıdaki soruların en azından bir iki tanesine EVET yanıtı veriyorsanız kesinlikle blog yazmalısınız diyebilirim. 

Diyelim ki bir blog yazmaya karar verdiniz, o halde şimdi de ne tür blog yazacağınız konusunu netleştirelim. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda blog yazılıyor. Dolayısıyla bir blog yazmak için illa ki bir uzmanlık deneyiminiz olması gerekmiyor. Örneğin yeni doğmuş çocuklarını yetiştirirken yaşadığı deneyimleri paylaşan anneler var. Alışveriş sırasında yaşadıklarından yola çıkarak Alışveriş Rehberi yazanlar var. Yemek, gezi, moda, tasarım ve stil üzerine yazan çok sayıda insan var. Bilişim ve Teknoloji, Sosyal Medya, Sinema, Siyaset, Spor, Müzik, Edebiyat, Şiir, Kitap gibi farklı alanlarda da yazan bir çok blogger var.


Blogunuzu açtığınız veya zaten bir blogunuz vardı ve artık daha çok ziyaretçi çekmek için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Bir blog veya web sitesi için ziyaretçi bir nevi müşteridir. Elbette bu onlardan doğrudan veya dolaylı yollardan para kazanacaksınız demek değildir. Kimi bloglar hiçbir ticari beklenti içerisine girmeden yazıldığı gibi, kimi blogların da amaçlarından birisi para kazanmaktır. Bir blogdan para kazanmanın bir çok yolu vardır, ancak amacım onları anlatmak değil. 

Content is King – İçerik Kraldır 
Blog yazanlar, yazacaklar ve Sosyal Medya kullananlar için blog kullanım ipuçları, tüyolar, SEO kullanımı

Bir blogun ilk vazgeçilmezi “içerik” olarak anılır. Özellikle sosyal medya ve blog uzmanlarının çok kullandığı bir slogan vardır “Content is King / İçerik Kraldır“. İçerik önemlidir, ancak içeriği önemli kılan, onu kral yapan özgün olmasıdır. Hele ki bir uzmanlık alanında hazırlanmışsa özgün olma şartı daha çok ön plana çıkar. Aksi durumda başka sitelerden, bloglardan veya birebir kaynak kitaplardan olduğu gibi kopyalanarak alınmış içerikler nedeniyle blogunuz son yılların en popüler arama motoru olan Google tarafından dikkate alınmayabilir.

Üretmiş olduğunuz içeriği konuya bağlı görseller ile varsa video ile desteklemek gerekir. Çünkü görsel uyarıcılar hem içeriği destekleyecek, okumayı kolaylaştıracak, hem de okuyucunun zihninde canlandırmasını sağlayacaktır. Ayrıca içerikte kullanılan görseller, arama motorlarının “görsel” arama aşamalarında da blogunuzun bulunmasını ve ziyaret almasını sağlayacaktır. Blog içeriklerinin video, görsel ile desteklenmesi sırasında yapılması gerekenleri ayrıca anlatacağım. 

Blog ve web sitelerinin içeriklerinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi, kolayca indekslenmesi ve bu şekilde daha çok ziyaret alarak arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu konu aslında daha sonra değineceğimiz SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) bölümünde yer alacak. Bu arada aslında optimizasyon da Türkçe olmadığı için (en uygun duruma getirme) ben uyarlama olarak kullanacağım, yani SEO’nun benim dilimde karşılığı Arama Motoruna Uyarlama olarak geçecek. 

Yazının ikinci bölümü yayınlandığında buradan okuyabilirsiniz.Bumerang - Yazarkafe
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!