Duyu ve eğitim üzerine kurulu doğal ilgi alanları ve aktivitelerini savunan ve her çocuğun farklı öğrenme hızları olduğunu kabul eden Montessori ile çocuğunuzu küçük yaşta daha başarılı olmasını ve çevik düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu terime daha çok satın aldığınız yapboz ve ahşap oyun setleri gibi bazı Montessori oyuncaklarından aşina olabilme ihtimalinizden dolayı, tam anlamıyla Montessori nedir bilmiyor olabilirsiniz. 100 yıl önce keşfedilen bu pedagoji, adını İtalya’nın ilk kadın doktoru Maria Montessori’den alıyor; çocukları eğitimin merkezine koyuyor ve çocuğunuza göre şekilleniyor. Aslında farkında olmadan aldığınız bazı oyuncaklarda çocuklarınıza bu bilimin eşliğinde oyun oynatıyor olabilirsiniz. Bunu eğer bilmeden yapıyorsanız, gelin bu bilimi biraz daha yakından tanıyalım. Faydalarını görünce bu terimin adının geçtiği her şeyi deneme isteği duyabilirsiniz.

Montessori eğitimi nedir diye soracak olursanız şöyle kısaca açıklayayım. Özgür hareket alanını savunan, çocukların ayrı ayrı öğrenme hızları olduğunu kabul ederek her birine bu süreyi tanıyan, onların ilgi ve becerilerine göre hareket eden bir bilim dalı. Araştırmanın sonucunda çocukların geniş hareket alanına ihtiyacı olduğu, normal okullarda sıradanlaşan okul sıraları, öğretmen masaları gibi eşyaların onları kısıtladığı gibi bazı çok derin veriler ortaya çıkmış. Hatta okuldaki lavaboların bile çocukların boyunda tasarlanmasını ve onların bu şekilde bağımsız hareket edebilmelerini savunuyor.

Türkiye’de son dönemde Montessori eğitimi felsefesini savunan bazı okullar da ortaya çıkmaya başladı. Aileler artık Montessori bazlı çocuk etkinlikleri kurgulayan anaokullarını tercih ediyor. Bu okullarda hazırlanan çocukların ilerideki hayatlarında daha yaratıcı ve başarılı bireyler olduğu bilinen bir gerçek.

Google’nin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, 46 kez en iyi kadın oyuncu ödülünü almış Helen Hunt ve amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, çocuk yaşta Montessori eğitimi alan en ünlü isimlere örnek olarak gösteriliyor. Ve tabi daha bunlar gibi niceleri de bulunuyor.

Montessori aslında erişimi çok zor bir metot değil. Yani evde kendi Montessori materyallerinizi de yaratabilir, size en yakın mağazadan özel bir tane satın alabilir ve kendi Montessori etkinliklerinizi oluşturabilirsiniz.

İşte sizlere önerebileceğimiz evde uygulanabilecek bazı Montessori materyalleri;

– Boyama, kesme, katlama ve çizme üzerine kurulu kağıt-karton etkinlikleri
– Kendiniz yapabileceğiniz kart ve oyun setleri
– Halka geçirme, boncuk dizme gibi oyunlar
– Bazı ahşap oyuncaklar
– Yapbozlar, abaküsler ve benzeri oyuncaklar
– Kitaplar ve Montessori’ye özel hazırlanmış bazı mekanik düzenekler.

Bir sürahinin diğerine su dökülmesi, sebzelerin yıkanması ve kesilmesi, sayı ve şekillerin eşleştirilmesi kadar basit olabilir.

Bunlar motor becerileri ve dikkat gelişimlerini, sayısallaştırma kavramlarını kavramalarını ve sonucunda bağımsız hareket etmelerini sağlayabilir.

Fotoğraf © Patrick Fore
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!