Sevgili Evren Soyuçok ile kurucu yazarlığını yaptığım Kitaplaryolda.com‘un “Gelecek Vaad Eden Bloglar” arasına girmesi üzerine yollarımız kesişti. Hemen üzerine de o yıl ikincisi düzenlenen Blog Çalıştayı sırasında yüz yüze tanışma fırsatı bulduk. O gün “sonrasında mutlaka görüşelim” demiş olsak da biraz benim tembelliğim biraz da hayat gailesi diyebileceğimiz nedenlerle tekrar görüşme şansımız olmadı. Hatta bir ara ortak arkadaşımız Varol Aksoy ile birlikte “üçümüz buluşup kahve içelim” dedik, ama onu da beceremedik. Ardından epey bir zaman geçtikten sonra, bu yaz döneminde Evren’in Youtube üzerinde blog yazarları ile yaptığı canlı sohbetlerden birine katılma olanağı buldum. Uzun süredir görüşmemiş iki eski dost gibi saatlerce sohbet ettik (muhtemelen izleyiciler son saatlerde kaçıp gitmiş olabilirler benim gevezeliğim yüzünden – tıkla izle ).

Geçtiğimiz günlerde Evren’den yeni bir mesaj aldım ve çok sevindim (Hayır, “evrene mesaj gönderdim, evrenle mesajlaşıyoruz” esprisi yapmayacağım). Yakın zamanda Blog Çalıştayı 3 düzenlenecek demişti. İlk iki çalıştaya göre daha kapsamlı ve geniş katılımlı bir çalıştay olacak bilgisi de gelince daha çok sevindim. Bu çalıştayların tamamen gönüllülük esasıyla yapıldığını, en başta Evren olmak üzere tüm çalıştay katılımcılarının ve özellikle 2017 yılında ev sahipliğini üstlenen Kadir Has Üniversitesi‘nin özveri ile çalıştığını hatırlatmak isterim.

İsterseniz önce TDK üzerinden “çalıştay” ne demek ona bir göz atalım. Güncel Türkçe Sözlük’te yer aldığına göre Çalıştay: “Bilim adamlarının ve uzmanların bir konuda ön hazırlık yapmak üzere katıldığı inceleme ve değerlendirme toplantısı” anlamına geliyor. Bana göre bilim adamı yerine bilim insanı kullanılması daha doğru olacaktı ya neyse. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Blog Yazarları Çalıştayı içerisinde bilim insanı sıfatıyla yer alacak kimse var mı bilmiyorum, katılanların hepsi bu konuda “uzman” olarak görüş bildirebilecek kadar bilgili ve değerli isimler. Kısacası bu yılki çalıştay eskilere göre biraz daha önem taşıyor, çünkü sabah farklı salonlarda eş zamanlı kapalı oturum düzenlenecek, öğleden sonra üniversite öğrencilerine de açılacak oturumda çalıştay sonuç bildirisi yayınlanacak.

Gerek blog dünyasına yeni katılanların, katılmak isteyenlerin, gerekse bu dünyada uzun süredir yer alan birçok kişinin faydalanacağına inandığım bir çalışma ve sonuç bildirisinin yayınlanacağını düşünüyorum. İşte tam da bu yüzden Blog Yazarları Çalıştayı – 3’ün önemli olduğunu düşünüyorum ve katılmak için yerimi ayırttım. Sizler de öğleden sonraki oturum için Kadir Has Üniversitesi’ne gelin ve blog dünyasındaki yerinizi konumlandırın.

Blog Yazarları Çalıştayı – 3 için temel bilgileri aşağıda paylaşıyorum, ayrıca tüm program ve ayrıntılı bilgileri almak isteyenler burayı tıklayabilirler.

Tarih / Saat:

17 Kasım 2017 Cuma / 13.00 – 17.00 Etkinlik, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Yer:

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Cibali Yerleşkesi

3. Blog Yazarları Çalıştayı Komitesi:

Atıf Ünaldı, Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ, Evren Soyuçok, Funda Güleç Yalçın

Çalıştayın ev sahibi:

KHAS Yeni Medya Bölümü

3. Blog Yazarları Çalıştayı Teması:

Biz niye olmadık?

Çalıştay etiketi: 

#blogçalıştayı

Çalıştay İçeriği:

Eş zamanlı üç oturum ve sunumlar / konuşmalardan oluşan çalıştayın program akışı yakında paylaşılacak. İlk iki çalıştayda olduğu gibi 3. Blog Yazarları Çalıştayında da sonuç bildirisi yayımlanacak.

Blog Yazarları Çalıştayı Nedir?

Blog yazarları çalıştayı, her biri farklı meslek grubu ve sektörden blog yazarlarının blogların sorunlarını konuşmak ve bunlara çözüm önerileri getirmek için bir araya geldiği markalar ve sponsorluklardan bağımsız, amatör bir ruhla gerçekleştirilmeye çalışılan bir etkinliktir. İlki Aralık 2015’te 20. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında İstanbul Üniversitesinde düzenlenen blog yazarları çalıştayının, o yıldan itibaren her yıl bir üniversite çatısı altında devam ettirilmesi hedeflenmiş, ikincisi de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinin ev sahipliğinde Aralık 2016’da yapılmıştır.

3. Blog Yazarları Çalıştayının İlk İkisinden Farkı Ne?

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl çalıştaya ev sahipliği yapacak Kadir Has Üniversitesi, blog yazarlarının birden fazla salonu çalıştay kapsamında kullanması imkanını sunduğu için daha fazla blog yazarının sürece doğrudan dahil olması; böylece ilk iki çalıştaya göre bu yıl daha fazla blog yazarının (30’a yakın) oturumlara katılması ve görüş bildirmesi sağlandı. (Bu sayı 1. Blog Yazarları Çalıştayında 6 konuşmacı, 2. Blog Yazarları Çalıştayında 5 konuşmacıydı.)

Eş zamanlı gerçekleştirilecek üç oturumun biri, Evren Soyuçok’un oturum başkanlığında sadece Gelecek Vadeden Bloglar listesine giren yeni bloglara ayrıldı. Atıf Ünaldı ve Funda Güleç Yalçın’ın başkanlık edecekleri oturumların katılımcıları, oturum başkanlarının kendileri tarafından belirlenerek davet edildi.

“Biz niye olmadık?” teması neye göre belirlendi?

“Bir blog yazdım dünya değişti” (2015) sloganıyla başlayıp “İnterneti bloglar kurtaracak” (2016) sloganıyla devam eden blog yazarları çalıştayının üçüncü yılında, son yıllarda çokça artan “blogların sosyal ağlar karşısında kan kaybettiği, popülaritesini yitirdiği, ziyaret ve yorum sayılarının düştüğü” yönündeki görüş ve eleştiriler masaya yatırılacak. Yükselen sosyal medya fenomenliği ve YouTuber kavramları karşısında blog yazarlarının durumu, yine blog yazarlarının kendileri tarafından ele alınacak; “Biz niye olmadık? sorusunu sorabilecek kadar da rahatız.” mesajının gerçekliği sorgulanacak.

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!