Dünya Down Sendromu Günü

Bugün facebook’ta gezinirken karşıma çıkan bir fotoğraf ilgimi çekti. Fotoğrafın altındaki yazıyı okuyunca 21.3 tarihinin önemini ve Down Sendromu hastalığı hakkında bazı şeyleri öğrendim. İsterim ki sizler de bu bilgiyi okuyun ve farkındalık oluşturabilmek için lütfen paylaşın. Aşağıdaki yazı olduğu gibi Ulusal Down Sendromu Derneği’nin paylaşımından alınmıştır. 


PAYLAŞIR MISIN?

21 Mart Dünya Down Sendromu günü Hedef bu afiş ile 10.000.000 farklı kişiye ulaşmak.

Dünya Down Sendromu Günü Birleşmiş Milletler tarafından 9 yıl önce tanındı ve tüm dünyada 21.3 tarihinde Down sendromlu kişilerin hakları, katılımı ve refahına dikkat çekmek amacıyla 9. kez kutlanacaktır. 21.3, Down sendromu insanlardaki 21. kromozomun 3 adet olmasını simgeliyor.

21 Mart 2014 Dünya Down Sendrom Gününün 9. yıl dönümüdür. Her geçen yıl Down sendromlu kişilerin ve onlarla yaşayan ve onlarla çalışan insanların sesleri giderek daha çok çıkıyor. Ama hala yapabileceğimiz çok fazla şey var.

Ulusal Down Sendromu Derneği, Down sendromu nedir ya da Down sendromlu bireylerin hayatımızda ve toplumda ne kadar önemli rol oynadıklarına dair bilinci artırmak için çalışan arkadaşdaşlarımızı cesaretlendiriyor. Tüm dünyada, bu insanlar kendilerine uygun aktivite ve etkinliklerle bu bilincin artırılması için çaba sarf ediyor.

21 Mart 2014 Günü çok farklı ve değişik çoraplar giyeceğiz, farkındalık amacıyla. (Dünya çapında yapılan bir etkinliktir) Aynı zamanda Profil resmimizi de 21 Mart logosu ile değiştireceğiz. Mümkünse en uyumsuzları, en renklileri, en göze batanları, en … olan çoraplarınızı giyip, işe-okula-gezmeye-tiyatroya-sinemaya-parka-spora … gidilmesini, ve gidilen noktalarda bu çoraplarla kendilerini fotoğraflamalarını, sosyal medyada paylaşmalarını, hatta neden bu çorapları giydiklerini tahmin etmeleri için arkadaşlarına soru sormalarını ve eğlenceli bir gün geçirmelerini istiyoruz.

22 Mart günü saat 13.00’te Altınordu SK Yeşilyurt/İzmir tesislerinde, Altınordu +1 Şenliği ile kutlama yapacağız. Down sendromlu bireylerin gönüllerine göre eğleneceği özel bir gün düzenlenecek. Turnuva, Yarışmalar, sucuk partisi ve şenlik eğlencesine, tüm Down sendromlu bireyleri ve ailelerini bekliyoruz. 24 Mart 2014 Pazartesi saat 14.00’te, Ege Üniversitesi Kültür Sanat Evinde, Down sendromlu bireyler ve aileleri ile birlikte Hayat +1 isimli belgesel filmin gösterimi ve söyleşisi yapılacaktır. Katılım herkese açıktır. 2014 yılı için ana odağımız “OKULA GİTMEK İSTİYORUZ”. Down sendromlu bireylerin herkesle eşit olarak ve hiç bir ayrım gözetilmeden EĞİTİM hizmetlerine erişimi ve ihtiyaçlarının karşılanması en doğal hakkıdır.

 

Bu konuda hazırlanmış video mesajımızı izler misin?

Şunların altını çizmemiz gerekir;

1.Down sendromu genetik bir durumdur ama hastalık değildir. 

2.Down Sendromu öğrenme güçlüğüne sebep olur, fakat çocuklarımız iyi eğitim aldıklarında bağımsız yaşamlar kurabilirler.

3.Özel gereksinimli insanların sosyal hayatın bir parçası olmaları önündeki en büyük engel eğitimsizliktir.

4.Burada bu çocuğun işi ne mantığından ziyade “burada ise zorlu seçim aşamalarını geçmiş ve burada olmayı haketmiştir” mantığı oturmalı.

8,5 milyon engelli kardeşimizin, 4 milyonu hiç okula gitmiyor, ne acı değil mi? Unutma, çözümün parçası değilsen, sorunun parçasısındır. Bu rakamlardan hepimiz suçluyuz.

Tüm çocuklarımızın hak ettikleri en iyi eğitimi aldıkları, günleri de görebilmek dileğiyle. UDSD, Down Sendromlu Bireylerin yaşamın her alanında eşit haklara sahip olması, aileler ve toplumun bilinçlendirilmesi, toplumun engellilik algısını değiştirebilmesi için projeler uygulayan, farkındalık etkinlikleri yapan ve gelişime liderlik edecek projeler üreten bir sivil toplum kuruluşudur. (kurulalı 1 yıl olmasına rağmen, Ulusal ve Uluslararası alanda birçok ödülü olan, sosyal medyada 140.000 takipçi ve çeşitli alanlarda 2500 gönüllüsü olan, Gücünü Gönüllülerinde alan bir oluşum), “Tıpkı sizin gibiyiz (+1 farkla), dostlar kromozom saymaz ” diyen UDSD, yaptıkları etkinliklerle Down sendromlu insanların da mutlu, bağımsız, üretken, toplumla bütünleşen bir yaşam kurabileceklerini toplum ile paylaşıyor. UDSD, Toplum yararına işler içinde olmak, toplumsal sorumluluk bilincinin oluşması için herkesi UDSD nin projelerini desteklemeye ve aynı düşü paylaşmaya çağırıyor. 

Ayça Karagöz (UDSD Gençlik Kom. Başk) ve Bora Kırlıoğlu (UDSD Gençlik Kom. Başk. Yar.) Afiş çalışması için Kübra Sezgin’e çok teşekkür ederiz.

Derneğin İletişim Bilgileri:

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!