Bu günün çıkışını, günümüze gelişini az çok herkes biliyor. Yeniden tarihçeye girmeye gerek görmüyorum, bilmeyenler de eğer merak ediyorlarsa zaten arama sayfalarından bu konuyla ilgili binlerce açıklama bulabilirler 😉


Kadınlara bir günü bile çok görmemek gerekiyor, özellikle hayatımızın her gününü güzelleştiren bu varlıklar, nedense zaman zaman aşağılanır, hor görülürler. Güya ataerkil toplumumuzda, aslında “anaerkil” olduğumuzdan dem vurulur. Yok geçmişte Türklerde, Osmanlıda; güya kadına çok önem verilirmiş izlenimi yaratılmaya çalışılarak, hesapta günümüz kadınları onore edilmeye çalışılır. Geçmişte kadınlara iyi veya kötü davranılmasının bugün dayak yiyen, ezilen, öldürülen hangi kadınımıza ne gibi bir faydası olduğunu açıklayabilecek baba/ana yiğit varsa beri gelsin !

Uygarlıkların beşiği dediğimiz bu coğrafyada, yüzlerce yıldır; kadınlarımız hep hor görüldüler, hep çalışıp didinmelerine rağmen kaşık düşmanı gibi görüldüler, hep sırtlarından sopa-karınlarından sıpa eksik bırakılmadılar, hep dövüldüler, hep aşağılandılar, hep tecavüze uğradılar, hep töre kurbanı oldular, hep namussuz sayıldılar, hep vuruldular, hep öldürüldüler. Ve en kötüsü ki kadınlara bu davranışları yapanlar, onlara yaftalar yapıştıranlar, yukarıda kısaca söz edildiği gibi Anaerkil olduğu iddia edilen bir neslin soyundan geliyorlardı. Kimse alınmasın, kimse gücenmesin ama kadına karşı tüm bu davranışları sergileyen erkekler hiç bir soydan olamazlar, onlar olsa olsa “soysuz” olurlar. Bu soysuzluk, bu iki yüzlülük, bu şiddet var oldukça, kadınlık onuru hiç bir zaman ayaklar altında kalmaktan kurtulamayacaktır.

O yüzdendir ki kadınlara karşı her türlü ayrımcılığa karşı olmalıyız, hak ettiği güce kavuşabilmesi, kendi kendini savunabilmesi, varlığını herhangi bir erkeğe bağlı olmadan sürdürebilmesi için, namusunun iki bacağının arasında veya giydiklerinde olmadığını kanıtlayabilmesi için, hemen şimdi tüm kadınlarımıza yardımcı olmalıyız. Onların haklarını gasp etmemeli ve edilmesine de izin vermemeliyiz, onların haklarını onlarla birlikte savunabilmeli ve onların hakları için de tepki gösterebilmeliyiz.

Kadınları, sadece anamız, sadece kızkardeşimiz, sadece sevgilimiz-eşimiz, sadece kızımız olduklarında değil, sadece insan oldukları için sevmeliyiz, yüceltmeliyiz, çünkü insan olmanın gereği insanı sevmekten geçer.

Ezilen, dövülen, tecavüz edilen, öldürülen tüm dünya kadınlarına selam olsun…

Bilgi: Görsel Google ana sayfadan alınmıştır.
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!