Bir avuç çocukluğum-misket-oyun-mezar-berkin elvan

İki gün önce 16 kiloya düşmüşken toprağa verilen 15 yaşında bir çocuktu Berkin Elvan. Aylarca hastanede ölüm kalım mücadelesi vermiş, ama bu mücadeleye yenik düşmüştü.Öyle günler yaşıyoruz ki mezarına ailesi tarafından atılan misketleri “Demir Bilye” olarak değerlendirip, bunun ardından anlamsız söylentiler çıkardılar. Oysa o misketler, daha çocuk yaşta, “bakkala ekmek almaya giderken” mahallesindeki eylemler nedeniyle atılan bir gaz fişeği ile yaşamını yitiren, kara kaşlı bir çocuğun masumiyetiydi belki. Ama biz bunda bile “derin” anlamlar aramasını biliyoruz. 

Niye böyleyiz, niye ayrışıyoruz diye düşünüyorum, düşünüyorum ve varabildiğim tek sonuç bizi ayrıştırmaktan “derin” bir beklentisi olan insan(lar) olduğu. Oysa ne de çok umutlanmıştık Berkin’in babası, oğlunu toprağa verdiği günün akşamına canını kaybeden Burakcan Karamanoğlu’nun babasını arayıp acısını paylaştığında. Bir kez daha anlıyoruz ki bu coğrafyada yaşayan halklar acıda da kardeş, ama bizi yönetenler bunu bilmiyormuş gibi sürekli bizi birbirimize kışkırtmaktan geri durmuyorlar. 

Acılarımız, çocuklarımızın ve gençlerimizin ölümleri üzerine söylenecek çok söz var aslında ama, “Allah Rahmet Eylesin” dedikten sonra yıllar önce çektiğim bu fotoğrafımı çocukluğunu yaşayamadan hayata gözlerini yuman tüm çocuklarımıza, gençlerimize adıyorum, benim yerime fotoğrafım konuşsun…


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!