Dijital Pazarlama Çağında Sosyal Medya Hesapları ve Viral Reklamlar


Günümüzde sosyal medya kullanımı tüm dünyayı sarıp sarmalamışken bundan uzak kalmak neredeyse imkansız hale geldi. Hemen hemen bir çok insanın en az bir sosyal medya platformunda bireysel hesabı var. Hatta hızını alamayan bazılarının aynı platformda farklı amaçlarda kullandığı birden çok hesabı olduğunu da biliyoruz.
 

Hal böyle iken basılı ve görsel medyayı reklam amacıyla sonuna kadar kullanan reklam sektörü için de yeni bir mecra oluşmuş durumda. Yıllar önce e-posta yoluyla reklam bültenleri ve ilanlar gönderilerek başlanan dijital pazarlama bu sayede giderek gelişme gösterdi. Kişisel bloglar yoluyla yaygınlaşan içeriğe duyarlı reklamlar, artık arama motorları ve firmaların işbirliği sayesinde kişilerin yaptığı aramaları, online alışveriş sitelerinde inceledikleri ürünleri bilgileri de kullanarak giderek bireyselleşme yoluna gitmiştir. Örneğin siz Google ile anlaşmalı bir sitede XYZ Markalı ürünü incelediğinizde veya arama motorunda bu ürünle ilgili sonuçları aradığınızda sistem bunu kayıt altına alıyor ve sizin için gösterilecek reklamları kişiselleştiriyor. Akabinde ziyaret ettiğiniz bir sitede online reklam varsa sizin kişisel ilgi alanlarınıza bakılarak aynı markanın ürününe veya benzer ürünlerine ait reklamları görmeye başlıyorsunuz. Bunlar elbette ziyaret ettiğiniz sayfalara göre değişkenlik gösterebiliyor, eğer o sayfalardaki reklamlardan rahatsız oluyorsanız sayfaları ziyaret etmemek gibi bir seçeneğiniz bulunuyor. Kişisel bilgilerinizin en azından biraz daha mahremiyet içerdiğini düşünüyorsanız gün içerisinde ziyaret ettiğiniz sayfaların bilgilerini internet gezgini geçmiş dosyalarından temizleyerek bir nebze olsun içinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak bunu her seferinde elle yapmak istemiyorsanız sizin yerinize internet izlerinizi temizleyen 3.parti yazılımları kullanabilirsiniz.


Dijital Pazarlama Çağında Sosyal Medya Hesapları ve Viral Reklamlar

Bir diğer reklam sağanağı ise takipçisi olduğunuz sosyal medya hesaplarından gelir. Örneğin facebook’ta takip ettiğiniz bir kişi veya hayran sayfası yönetimi açık veya gizli reklam yapabilir. Benzer bir şey twitter’da paylaşımlarını beğenerek takip ettiğiniz bir hesaptan da gelebilir. Önceleri sadece gerçek hayatta ünlü ve popüler kişilerin hesapları yoluyla yapılan reklamlar, daha sonrasında özellikle twittter’da fenomen olarak adlandırılan ve paylaşımlarıyla dikkat çekerek onbinlerce hatta yüzbinlerce takipçiye ulaşmış bireysel hesaplar da bu nimetten faydalanmaktadır. Bu kişilerin bir çoğu geçimlerini reklamlardan kazanmak üzere bir kurgu içine girmeden hesaplarını açmışlardı (son zamanlarda aralarına sadece reklam amaçlı takipçi toplamak için katılanlar da azımsanmayacak kadar arttı). Dolayısıyla dijital pazarlama sayesinde bu hesaplara gelen tekliflerin cazibesi karşısında kimse duyarsız kalamıyor. 

Dijital Pazarlama Çağında Sosyal Medya Hesapları ve Viral ReklamlarŞimdilerde ağırlıklı olarak, twitter, instagram, facebook, vine, pinterest, blog, youtube gibi ortamlarda giderek artan bir reklam bombardımanına dahil oluyoruz. Hal böyle olunca da bu reklamların ne kadar ahlaki (etik) olduğu tartışılıyor zaman zaman. Bana göre bu tamamen kişisel tercihe yönelik bir durum, yani reklam yayınlamasından rahatsız olduğunuz hesabı eleştirme hakkınız olduğu kadar, o hesabı takip etmemek gibi bir seçeneğiniz de bulunmaktadır. Bu insanların bir çoğu yıllar önce hesaplarını açtıklarında ileride buradan reklam geliri elde ederim gibi bir düşüncede değildiler, ancak geldiğimiz noktada onlar da bu nimetten faydalanma ihtiyacı hissettiler, çünkü kapitalist düzende reklamlar acımasızca her yerden üzerimize yağarken bundan ayrı kalmak gerçekten zor. Elbette rahatsız etmeyen, hatta reklam olduğu belli olmayan ileti ve paylaşımları da görebiliyorsunuz. Viral Reklam olarak adlandırılan bu reklamları, bir çoğumuz fark edene kadar yüzbinlerce insanın görmesi sağlanabiliyor. Ayrıca bazen rakip firma üzerinden de kendi reklamını yaptırabiliyor firmalar. Örneğin geçen yaz XYZ Tur firması ile tatile gittiği için perişan olduğunu söyleyen popüler bir hesap, QWE Tur firması ile bu yıl gittiği tatili öve öve bitiremiyor. Veya aldığı bir üründe ortaya çıkan sorunu anında gideren ASDF firmasına teşekkür ediveriyor. 

Kısacası hayatımıza sokaklardaki dükkan tabelalarıyla giren reklamlar, zaman içerisinde gazete, dergi, radyo, sinema, tv, cep telefonları, internet (tüm sosyal medya platformları) ile gezegende yaşayan herkesi çevrelemiş durumda. 


Bilgi: Görseller internetten alıntıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!