'Açık - İnsan' kategorisinde ödülü 'Yoksul Tanrı' adlı fotoğrafı ile Hindistan’dan Arup Ghosh aldı.
‘Açık – İnsan’ kategorisinde ödülü ‘Yoksul Tanrı’ adlı fotoğrafı ile Hindistan’dan Arup Ghosh aldı.

Dünyanın en büyük ve prestijli fotoğrafçılık yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2014’ün kazanan isimleri geçtiğimiz ay içerisinde açıklandı. Yarışmaya tüm dünyadan katılan 70.000’i aşkın eser arasından ödül kazanan isimler arasında, “Açık Yarışması / Gülümseme” kategorisi kazananı Alpay Erdem ve Türkiye Ulusal Ödülü kazananı Bülent Suberk yer alıyor.

Önce size bu yarışmadan bir kaç kare sunacağım, ardından genç fotoğrafçı dostumuz Alpay Erdem’in fotoğrafı hakkında yorumunu aktaracağım. Yarışmanın “Açık” kategorisinde ödül kazanan tüm fotoğrafları worldphoto.org adresinden izleyebilirsiniz.


'Açık Gelişkin' kategorisinde Estonya'dan Kylli Sparre 'Kurtarma Operasyonu' adlı fotoğrafıyla birinci oldu.
‘Açık Gelişkin’ kategorisinde Estonya’dan Kylli Sparre ‘Kurtarma Operasyonu’ adlı fotoğrafıyla birinci oldu.

'Açık  -Kısacık An' kategorisinde Malezya’dan Hairul Azisi Harun’un 'Fotoğrafçının Perde Arkası Hikayesi' adlı çalışması ödüle layık görüldü.
‘Açık  -Kısacık An’ kategorisinde Malezya’dan Hairul Azisi Harun’un ‘Fotoğrafçının Perde Arkası Hikayesi’ adlı çalışması ödüle layık görüldü.

'Açık Seyahat' dalında ise ödülü 'Antik Kentte Yağmur' adlı çalışmasıyla Çinli Chen Li aldı.

‘Açık Seyahat’ dalında ise ödülü ‘Antik Kentte Yağmur’ adlı çalışmasıyla Çinli Chen Li aldı.

Yarışma sonucunda Sony’nin en son dijital görüntüleme ekipmanlarından kazanan fotoğrafçıların eserleri, 1-18 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da gerçekleştirilecek olan yıllık “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi”nde ziyaretçiler ile buluşacak. Ayrıca, fotoğrafçı Alpay Erdem’in ödül kazanan fotoğrafı Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabının 2014 baskısında yayımlanacak.


‘Açık – Gülümseme’ dalında Türkiye’den Alpay Erdem ‘Çamurlu Gülümseme’ adlı bu fotoğrafı ile birinci oldu.


Alpay Erdem, ‘Açık – Gülümseme’ kategorisini, 2013 yazında Dalyan, Fethiye’de çekilen “Çamurlu Gülümseme” adlı fotoğraf ile kazandı. Alpay, bu fotoğrafın hikayesini kısaca şöyle aktarıyor: “Geçen yaz iş amacıyla Fethiye’deydim. Kendisi havadayken fotoğrafını çekmemi isteyen bir kadını, çamur banyosundan çıktıktan sonra göle atlarken havada yakalayabilmek için bu fotoğrafı yüksek deklanşör hızında çektim. Ortaya ilginç bir sonuç çıktı. Yüzündeki gülümseme ve atlayış biçimi hangi yaşta olduğunun ne kadar önemsiz olduğunu ispatlar gibiydi. Günün kahramanı oydu.

Kazandığı başarı için kutladığım Alpay Erdem, fotoğrafı için bir de şöyle bir şeyler söyleme gereği hissediyor: “Doğa ve vahşi yaşamın gitgide artan ölçüde insan eliyle yok edildiği günümüz dünyasında, ruh halimiz, duygularımız ve psikolojik durumumuz bizi gülümsemekten alıkoyabilir. Gülümsemek düşündüğümüzden de daha zor bir hal alabilir. Kimi zaman, gülümsemek bir kabulleniş, kimi zamansa tüm bu sorunlara verdiğimiz en büyük tepkidir. Dünyadaki tüm sorunların bir gün sona ereceği umudu ve insanların yüzünde bir gülümseme yaratacağı yolunda içten bir temenni ile bu fotoğrafı sunuyorum.

Bana göre Alpay’ın anlattığı bu fotoğrafın kısa hikayesindeki kadın günümüzde yaşlandığı için kendini mutsuzluğa mahkum eden insanlara bir bakış açısı sunuyor. Başkalarının söylediği ya da bir kimlik kağıdında yazdığı şey değil, sizin hissettiğiniz şeydir yaş.


Başta sevgili kardeşim Alpay Erdem ve Bülent Suberk olmak üzere ödül kazanan tüm fotoğrafçıları kutluyorum.


Alpay Erdem’in diğer çalışmalarını görmek ve iletişime geçmek için: AlpayErdem.net


Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!