Düğün, Nikâh Hazırlıkları, İpuçları, Püf Noktaları

Kadın dergilerinin, “Kızlar için evlenmenin 20 yolu”, “Erkekleri evliliğe ikna etmenin 10 yolu” gibisinden tavsiyeleri tutmuş olmalı ki iş, bu sayfayı okumaya kadar varmış. Öncelikle bu zamanda, bu ekonomik koşullarda evlenecek kadar gözü kara bir erkek bulduğunuz için sizi kutlarız kızlar. Tabi zavallı erkek için aynı şey söylenebilir mi bilemeyiz. Onlar daha ne olduğunu anlayamadan evlenip hayatın gerçekleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Şaka bir yana; Evlilik, insanların yeni bir yuva kurmak ve hayatını yeni bir insanla birlikte geçirmek için kutsadığı kurum olarak değerlendirilebilir. Geçmişten günümüze kızlar her zaman için evliliğe erkeklerden daha çok önem vermişlerdir. Ne de olsa yuvayı yapan dişi kuştur derler. Bu nedenler de evlilik hazırlıklarının bir çoğunu yine kızlar ve kız tarafı organize eder. Yıllarını kızlarına çeyiz hazırlayarak geçiren annelerinizi unutmayın. Eğer gelini, damadın annesi seçmemişse veya sevmediyse bu hazırlıkların birçoğuna burun kıvıracak, hatta hiç desteklemeyecektir. Olsun siz yine de o günün en güzel şekilde geçmesi için elinizden geleni yapmaya çalışın. Sonuçta her insan bir kez evlenmek ve o evliliğini de ömür boyu sürdürmek ister.


Evlilik Öncesi Hazırlıklar – I
Evlenmeye karar verdik, şimdi ne yapacağız?:

Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren o günün nasıl olması gerektiğini planlamanız gerekir. Bunun için profesyonel hizmet veren organizasyon şirketleriyle anlaşabileceğiniz gibi, kendi kendinize de bunun üstesinden gelebileceğinizi unutmayın. Gereken şey sadece doğru adımlar atıp, acele etmeden planlı bir şekilde hareket etmek olacaktır.

Öncelikle bir bütçe planlayın ve bu bütçe doğrultusunda törenin nerede ve nasıl olacağını, yaklaşık kaç kişinin davet edileceğini, nasıl bir ikram yapılacağını belirlemeniz gerekir. Tabi bu bütçe içerisine ilk başta satın alacağınız ev eşyalarını da katmayı unutmayın.

Ortak bütçe için ortak bir banka hesabı açın ve tüm harcamalarınızı yazmaya başlayın. Hesap kitap işleri gözünüzü korkutsa da geleceğinizi planlamak için güzel bir yöntem olacaktır. Böylece bütçenizin son durumu hep göz önünde olacak ve istediğiniz anda değişiklik yapabileceksiniz.

Günümüzde bir çok ev eşyası taksitle satın alınabiliyor. Unutmayın, bazı beyaz eşyalar için ön ödemeli kampanyalar mevcut, alacağınız ürünü evlilik tarihinize 10-15 gün kala çok daha ucuza teslim alabiliyorsunuz.

Yerleşeceğiniz evin kira veya kendinize ait bir ev olması durumuna göre mobilya ve diğer eşyaların seçimini yapabilirsiniz. Evi kiralayacaksanız en az 6 ay öncesinden araştırmaya başlamanız gerekir.

Çiftler isterlerse bir evlilik anlaşması imzalayabilirler, bunun için bir avukatlık bürosuna başvurabilir, kendi kendinize bir anlaşma yazabilir veya internet üzerinden örnek anlaşmalara göz atabilirsiniz. Anlaşmaların hukuki bir geçerliliğinin olması için noterden tasdikli olması gerektiğini unutmayalım.

Evlilik için yasal gerekçeleri unutmayın. Eşiniz Yabancı Uyruklu ise veya Yurt dışında evlenmeyi planlıyorsanız, için gerekli koşulları ve istenen belgeleri araştırın, başvurularınızı çok önceden yapmanız faydanıza olacaktır.

Balayı için, şehir dışına veya yurt dışına gitmeyi planlıyorsanız gideceğiniz bölgeyle ilgili araştırmalarınızı önceden yapın. Yurt dışına çıkacak olanlar vize başvurularını erken yapmaya çalışsınlar. Kızlar, pasaport sürelerini kontrol etmeyi unutmayın sakın, son anda pasaport kontrolünde çıkabilecek sorunlar tüm planlarınızı altüst edebilir.

Bu arada çiftlerin birer doktor kontrolüne gitmesinde ve cinsel açıdan bir sorunlarının olup olmadığını öğrenmelerinde fayda var. Aksi durumda Gerdek Gecesi sürprizleri canınızı sıkabilir. İsteğe bağlı olarak doğum kontrol hapı kullanımlarına erken zamanda başlamanız yararlı olacaktır.

Eğer evlenmeye 6-12 ay öncesinden karar verilmişse, düğün tarihinize kadar hafif bir beslenme diyeti uygulamanızda fayda var. Erkenden başlamış ve düzenli olarak uygulanana bir diyet ile sağlıklı bir şekilde ayda 3-5 kilo verebilirsiniz. Böylece gelinliğe sığmama kabusunu ortadan kaldırırsınız. Genelde kızlarımız, düğüne 1 ay kala amansız bir diyete başlarlar, bu hem sağlıksız bir yöntemdir hem de çoğu zaman boş yere aç kalmaktan başka işe yaramaz.

Çeyizinizi gözden geçirin, eksikliklerinizi tamamlamaya çalışın ve ikinci bölümü okumayı unutmayın.

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!