Evlilik Öncesi Hazırlıklar – IV
Düğün Arabası ve Ulaşım:

Düğün arabası için kendinize veya bir yakınınıza ait aracı kullanabileceğiniz gibi, bu özel gün için özel bir araç kiralayabilirsiniz. Normal araç kiralama şirketleri genelde araçlarını düğün arabası olarak kiralamak istemezler (bahşiş toplamak isteyenlerin zarar verebileceğini düşündükleri için). Ama size güzel bir haberimiz var kızlar, artık düğün için özel araçlar kiralayan şirketler çoğalmaya başladı. Bu şirketler geçmişin güzel ve klasikleşmiş araçlarını yenileyerek size şoförlü ya da şoförsüz tahsis edebiliyorlar.

Düğün arabası için size tavsiyemiz, yanınızda mutlaka bahşiş zarfları bulundurmanız, hatta bu zarfları mümkünse sizi gün boyu takip edecek bir yani eskortluk yapacak bir araca verebilirsiniz. Özellikle nikah salonlarına giriş ve çıkışlarda bahşiş almaya çalışan çocuklar çok ciddi sorunlar yaratabiliyorlar. Her ihtimale karşı araç kapılarını ve camlarını kilitli tutmaya çalışın, çünkü bazıları araçların kapılarını açmaya çalışabiliyor, hatta aracın üzerine asılıyorlar. Böyle durumlarda gelin ve damat kesinlikle zarf dağıtmasın, camdan uzanan kollarınızı yaralayacak kadar saldırgan olabiliyorlar. En güzel yukarıda da değindiğimiz gibi arkadan gelen bir aracın zarf dağıtma işlemini üstlenmesi. Böylece o güzel günde yoğun trafikte bir yerlere yetişmeye çalışırken bir de bu sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalmazsınız.

Düğün salonuna gidiş geliş için trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak hareket saatlerinizi planlayın. Unutmayın erken gitmek, geç kalmaktan iyidir.

Düğün için seçtiğiniz mekana misafirlerinizi de düşünerek karar vermeye çalışın. Seçtiğiniz günde seçtiğiniz mekana misafirlerinizin ulaşabilecekleri saatleri göz önünde bulundurun. Yani bir Cuma akşamı trafiğin çok yoğun olduğu saat 19:00’da Çırağan’da bir düğün yaparsanız misafirlerinizin en erken 20:00-20:30 gibi gelebileceğini unutmayın.

Damadımıza birçok şey için para harcattığımızdan dolayı bu kez onu kurtarmak adına Bahşiş konusunda bir hatırlatma daha yapmak isteriz. E Yazık tabi sonuçta eloğlu da olsalar, o günden itibaren sizin kocanız olacaklarını unutmamak gerek. Gelinle damadın her adımında bahşiş almak isteyenler olacaktır (servis garsonu, pastayı taşıyanlar, bıçağı getirenler, salon fotoğrafçıları kameramanlar, otopark kahyaları, nikah defterini imzaya getirenler, salon görevlileri, müzisyenler vb.) Bu gibi durumlarda damadın üzerinde hiç para taşımaması en mantıklısıdır. Bahşiş dağıtma işini tamamen damadın sağdıcı üstlenmelidir. Sağdıç gerektiğinde çatır çatır pazarlık yaparak dağıtılmalıdır bahşişleri. O heyecanlı ve gergin ortamda, damadı bir köşeye sıkıştırıp istedikleri bahşişi koparmaya çalışanlara fırsat vermemek için bu yöntemi kullanmanızı şiddetle öneririz.


Evlilik Öncesi Hazırlıklar – V
Davetiyeler ve Nikah Şekerleri:

Davetiyelerin en az 4-5 ay öncesinden seçilmeye başlanmasında fayda vardır. Böylece insanlara çok erkenden davetiye göndererek o tarih için gelmelerini garanti altına almış olursunuz, hem de olası sorunlara karşı telafi zamanınız olur. Standart davetiyelerin dışında çok özel tasarımlarda da (kutular, şişeler, sandıklar gibi) davetiye hazırlanabilir. Zarfların üzerleri genellikle hat sanatıyla yazılabilir, daha uygun fiyatlı çözümler için bilgisayar çıktıları kullanılabilir veya özel kaligrafi kalemleriyle çiftler kendileri de yazabilirler. Zarfın rengine göre, siyah, gümüş veya altın yaldızlı kalemler tercih edilebilir.

Nikah sonunda davetlilere dağıtılacak ve sizin en mutlu gününüzü hatırlatacak bir güzel bir hediye olarak seçilir Nikah şekerleri. Yani bizim kişiye özel olarak hazırladığımız ürünlerimize geldi sıra.

Nikah Şekerleri, klasik olarak Badem Şekeriyle hazırlanır. Ancak günümüzde, renkli, büyük ve çikolatalı badem şekerleri ile özel çikolatalardan hazırlanabilmekte ve bu türler daha çok rağbet görmektedir. O güzel günü ve mutluluğunuzu anlatacak yüzlerce tasarım içerisinden size en uygun olanını seçip hazırlanması için siparişinizi verebilirsiniz. Nikah Şekerlerinin seçimini en az 1-2 ay önceden yapıp, düğün gününe rahatlıkla yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Nikah Şekeri için genellikle tavsiye edilen sipariş miktarı davetli sayısının %20-30 daha fazlasıdır. Böylece, hem salona gelen davetlilerden fazla almak isteyenleri kırmamış olursunuz hem de düğüne gelemeyenlere, şehir veya ülke dışında yaşayanlara, daha sonrasında elden veya postayla ulaştırma şansınız olur.

Evlilik Öncesi Hazırlıklar – VI
Karşılamalar ve Takı Töreni Önerileri:

Düğün salonuna gelenlerin kız veya erkek tarafına ayrılmalarını sağlayacak, aile büyüklerinin kendilerine ayrılan yerlere oturmasını sağlayacak birileri olmalı. Bu her iki taraftan birer kişi görevlendirilerek de yapılabilir. Ayrıca bu kişiler, gelecek kutlama mesajları ve çiçeklerle de ilgilenip salondaki yerlere taşınmasını sağlamalıdır.

Gelinle damadın oturacağı yer salonun her yerinden rahatlıkla görülebilir olmalı, bunun için yerden 50-60cm yüksekliğindeki bir platform üzerine kurulmuş masa sandalyeler seçilebilir.

Takı töreni sırasında gelin ve damadın boyunlarına asmak üzere geniş kurdeleler bulundurmak gerekir. Bu kurdeleler beyaz, kırmızı, bordo, pembe, mavi gibi renklerden seçilebilir ve ortalama 10-15 cm genişliğinde olmalıdır. Hem davetliler takıları ve paraları bu kurdelelere daha kolay asabilirler hem de damatlık ve gelinlikte oluşabilecek iğne deliklerinin önüne geçilir. Takı sırasında misafirlere dağıtılmak üzere kurdeleli çengelli iğne veya toplu iğne bulundurmak ve bunu dağıtmakla görevli birisi olmalıdır.

Ayrıca gelinin bazı takıları ve mücevheratları koyabileceği bir kesesinin olması gerekir. Gerektiğinde keseyi ve takıları emanet edebilecek kadar yakın bir kişinin sürekli gelinin yanında olmasında fayda vardır. Bu kişinin geline ait yedek çorap, makyaj malzemesi, toka gibi şeyleri de muhafaza etmesi iyi olacaktır.

Düğün Hazırlıkları IV bölümü okumayı unutmayınız…

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!