Medeniyetler Tokuşması (Çatışması) ve Medeniyetler Sokuşması (İttifakı) üzerine sabun köpüğünden BreRezilya dizisi – 1. Bölüm

Yaşasın !

ABeDe Başkanı B.H. Abana, abanmak ve abanırken bir şeyler almak üzere geldi memleketimize. Hatta memlekete gelmekle kalmayıp bir de TeBeMeMe’mizde, Milletimize ve vekillerine karşı, yıkamalı yağlamalı bir konuşma da yapıverdi. Konuşmasında, selefi kovboy arkadaşın söyleminden farklı olarak; Ateşli Geceler*, Hasan Almaz Basan Alır*, Ilımlı İslam, Kıllı Müslim, Frijit Cumhuriyet kavramları yerine, Laik Cumhuriyet kavramını kullanıp, Recep Tayyip İvedik dahil hiç kimsenin kabul etmek istemediği yaftalar yerine, yandaş veya karşıdaş herkesin “Hah, biz de dost ve müttefink* Amerigadan bunu bekliyoduk” dedirtecek bir kavramı iki elimizle kavrattı bize.“Gelmişken bir de Anıtkabir’e gidersem ve Atatürk hakkında üç beş güzel söz söylersem bunları tavlarım” diye düşünmüş olsa gerek. Ne de olsa şimdilerde herkes Atatürkçü, B. Abana bile !

Adamcağız (cağız ekiyle de pek bir bizden oldu elin adamı) İstanbul’da yol kenarlarına döşediğimiz Lale’leri görünce bizim halen Lale Devri’nde yaşadığımızı sanıp şaşırmıştır. Müslüman kökenli olduğunu kabul etmiyor olsa da B. Hüseyin Abana abimiz, bizimkileri her yönden nasıl tavlayacağını da çok iyi biliyor, konuşurken Namaz vaktine kadar görüşmelerimizi tamamlayacağız falan diyor. Amerigan Sepet Topu kümesinde oynayan Türglerin medarı iftiharı Hido ve Memo’yu ilgiyle izlediğinden falan dem vuruyor.

Tüm bunları, beğendiği kızı tavlamaya çalışan çapkın delikanlı edasıyla yapıyor ki anlamamak mümkün değil. Ancak bizim hem saf hem kurnaz Anadolu yiğidi, Recep Tayyip İvedik’imiz, Abdullah Güllü’müz bu tarz atraksiyonlardan bihaber oldukları için, bu yaklaşımı bir samimiyet göstergesi sanıp, yüzümüze gülen bu arkadaşa hemen ellerini uzatıyorlar. Çok değil daha bir kaç yıl öncesinde “Türkiya, bizim en büyük müttefikimizdir” diye bağıran Amerikanyalılar, bu müttefiklerinin en çok değer verdiği kurumlardan birisi olan askerlerinin kafalarına çuval geçirip, terörist muamelesi çekmişti.

Sanki Amerikanya’da üç-beş ayda çok şey değişirmiş gibi, bizimkiler her seferinde aynı yalana dolana inanıyor, Medeniyetlerin Tokuşması sırasında ortaya çıkan bir eRasmussen krizini (ne de kolay alıştık biz bu kriz sözcüğüne) aşmak için bile Amerikanya Başkanının kefaletini kabul ediyoruz. Ne de olsa artık yeni başkan mahallenin eskisi gibi abisi ama bu kez güvenilir bir abi imajı çiziyor, tabi onu çizerken de Avropa’nın başıbüyük deliganlı abilerinin ablalarının imajlarını da çiziyor kestanelerini de !

Bir kaç gün öncesinde de Nato genel sekreterliği konusu görüşülürken, Merk El’e sıkı bir markajla sarkan Sarkozik abimiz o gün Karla’yı marlayı unutup Merk El’in elini tutmaya çalışıyor ve sırf onu tavlamak adına Avropa Birliğinin kapısına “Türken Raus”, “Türgler giremez”, “Damsız girilmez”, “Mangal Yakılmaz”, “Bir arkadaşa bakıp çıkacaklar giremez” gibisinden tabelalar asıyordu. Diğer ağır abimiz, Sopranos dizisi karakteri Berluskonik ise telefon diplomasisiyle R.T.İvedik’i razı edip, çeyiz ve kıza takılacak beşi bir yerdelerin hesabını yapmaktaydı.

Şimdi ise güya Amerikanya Başkanı PeKaKa’yı desteklemiyor, ama Kürdiztan Devletini (dolaylı yollardan PeKaKa’ya destek verenleri) destekliyor. İlişkilerimizi bu yönde kurmamız için bize göz kırpıyor. 24 Nisan’da Soykırım demeyeceğini ima ederken, “tamam ama bak sizde Ermeniztan’a bir gıyak yapıverin, Güllü George Klooney abimiz gidip ilişkileri geliştiriyor madem, bir de sınır gapısını açıp ticarete he deyin, olsun bitsin” demeye getiriyor.

Çocukluğumdan hatırlarım Pakistan Dövlet Başkanı (yine bir askeri darbeyle başa gelen Evrenvari bir Paşa) Türkiya’yı ziyarete geleceğinde Milli Eğitim ve Valilikten bir duyuru gelmiş ve hafta sonunda Paşazade’nin gececeği yollara okul kıyafetimizle gidip elimizde Türg ve Pakistani bayrakları sallayıp, “Kive Kive, Kive Pakistan. Pakistan, Pakistan, Kive Pakistan” şarkısını söylemiştik.

Biz eRasmussen için Nato’da Poker oynarken güya kazandık ! neyi kazanıp neyi kaybettiğimiz zaman içerisinde çıkacak. Uluslararası ilişkiler aynı CinTon(ik)-Monika ilişkisine benzer, gün gelir bir kazağın üzerinde sperm bulunur, oval odalarda neler yaşandığı çıkar ortaya.

* Ateşli Geceler : II. Bağdat Meydan Muharebesi

* Hasan Almaz Basan Alır : Afganistanda El KaKaide ve Üzame Bin Ladik için yapılan Sürek Avı.

* Müttefink : Eli belinde dünyada fink atan müttefik.

The Son (mu acaba ? Belki sürer, belki sür(t)mez, bilinmez…)

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!