saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozel


Geçen yıl bu zamanlar yaptırdığım kontroller sonrasında biraz kolesterol ve şeker sorunları yaşadım. Bu sorunun temen nedeni olarak da ulaştığım üç haneli kiloyu düşünerek zayıflamaya karar verdim. Bu süreçte çevremden çok fazla diyet ve zayıflama önerileri aldım. Bir çoğu medyadan veya çevresinden duyduğu gördüğü diyet listelerini elime tutuşturdu, e-posta yağmuruna da tutuldum. Elbette bilime ve bilgiye inanan birisi olarak hepsine gülüp geçiyordum. Çünkü Diyetisyen” ünvanlı ve benim çok sevdiğim kardeşim, “Ailemizin Diyetisyeni” lakaplı Serap Ünal varken, başkalarından hem de ne olduğu bile bilinmeyen, hiçbir bilimsel gerçekliğe dayanmayan, kulaktan dolma bilgilerle hazırlanmış tavsiyeler almak gülünçtü. saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozel
Yoğun programlarımız nedeniyle bir süre bir araya gelemedik ama nihayet randevulaştık, buluştuk. İlk seansta günlük yaşantımı ve aktivetelerimi, sağlık bilgilerimi, yapabileceklerimi kendisine aktardım, yağ ölçümümü yaptırdım, sonrasında da kişiye özel ve sağlıklı zayıflama haftalık programımı edindim. Diyet programımla ilgili fazla ayrıntılı şeyler yazmayacağım, dedim ya bu tamamen bana özeldi. Ancak genel olarak bir kaç şeyi söylemem gerektiğini düşünüyorum. Birincisi bol su içmelisiniz, bu günde 2 lt, 3 lt gibi bir ölçü değil, çünkü sizin kilonuza ve günlük etkinliğinize göre değişiyor. Ama eminim ki bir çoğumuz yeterli su içmiyoruz. İkinci olarak şekerden, şekerli maddelerden ve elbette yağdan olabildiğince uzak durmak. Klişeleşmiş “kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, yarım dilim kepekli ekmek” falan gibi zırvalıklara girmeyeceğim bile.


Kişisel programımdaki yemek listesi öyle yoğundu ki tam anlamıyla “yiyerek zayıflama” tabir edilen bir yöntemi uygulayacaktım. Hayatımda spor etkinliği neredeyse yok denecek kadar az olduğundan haftada en az 2 gün 30-45 dk.lık hafif tempolu (kesinlikle koşu değil) yürüyüşler programıma eklendi. Bu programa olabildiğinde devam ettim, arada atladığım seanslar olsa da programımı aksatmamaya çalıştım. Yaklaşık 4 ay sonra 12 kilo vermiş durumdayken kişisel yoğunluğum nedeniyle seansları tamamen durdurduk. Ben olabildiğince kilomu korumaya devam ettim, ancak özellikle yılbaşından bu yana çok dikkat ettiğim söylenemez. Zaten tüm kış mevsimi boyunca yürüyüşleri de bıraktığım için son günlerde 4-5 kilo almış durumdayım. Sanırım yine hafif tempolu yürüyüşlere başlama zamanım geldi, elbette biraz da bisiklet tutkum olduğu için bir kaç aya kalmaz yine eski formuma kavuşurum diye umuyorum.
Tüm bunları neden yazdığıma gelirsek, sevgili Serap ile konuşurken insanlarımızın bir çoğunun beslenme, diyet, zayıflama konusunda sürekli yanlışlara düştüğünü ve uzman olmayan kişilerce sömürüldüğünü öğrendim. Ben de bu konuda bir makale hazırlar ise blogumda yer vereceğimi ve gerçekten ihtiyacı olan insanların ilk ağızdan doğru bilgilere erişmesine aracılık edebileceğimi belirttim. Sağolsun kendisi de beni kırmayarak bu yazıyı hazırladı.

saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozelBiliyorum aramızda zaten sağlıklı beslenme konusunda bir çok bilgiye sahip insan var, araştırıyorlar, uyguluyorlar. Ancak benim derdim bu bilgilere doğrudan erişemeyen insanlara yardımcı olabilmek ve doğru kaynağı gösterebilmek.

Çok konuştum yine, şimdi Diyetisyen Serap Ünal’ın yazısını sizlerle paylaşıyorum. Yazı biraz uzun olduğu için iki bölüm halinde yayınlayacağım. Sizlerden kişisel ricam bu yazıyı olabildiğince paylaşmanız, özellikle ne idüğü belirsiz diyetleri sizlere tavsiye edenlere, uygulamaya çalışanlara “sağlıklı beslenme” öğretisi adına paylaşmanız. Yazının altında ikinci bölümün bağlantısını ve elbette Serap Ünal’ın kişisel bilgilerini bulabilirsiniz.KİLO ALDIM VE ACİLEN DİYETE BAŞLAMALIYIM!

Her yazın gelişiyle beraber kulaktan kulağa fısıldanan, başlanamayan, başlansa da yarıda kalan takıntımız haline geldi bu fazla kilolar… “Türküz, doğruyuz, aceleciyiz!” Yılların birikimi kilolar en kısa sürede gitmeli, biran önce forma girmeli öyle değil mi? Aslında değil.. Yazımızı okumaya başlamadan önce sağlıklı kilo vermenin altın anahtarlarından biriyle başlayalım. Hem okuyalım hem ilk kilo verme adımını atalım. Alın bir bardak suyunuzu ve yudumlar eşliğinde okuyalım hep beraber hatalarımızı.

Bireylerin sağlıklı kilo vermesinde en sık karşımıza çıkan günlük enerji alımının kısıtlanmasıdır. Kilo vermek  isteyen kişilerin diyet tedavisinde, en uygun yöntemlerden birisidir. Fakat bir çok kişi zayıflamak için yanlış zayıflama diyetleri uygulayabilmekteler. Yanlış kişilerden veya yayınlardan destek alabilmekteler. Şimdi bu yanlış beslenme alışkanlıklarına ve beraberinde gelişebilecek sağlık problemlerine bakalım.

İTİRAF EDİN, HANGİLERİNİ DENEMEDİNİZ Kİ

En çok düşülen hataları sıralayalım isterseniz.

·         Kişiye özel olmayan diyetler,
·         Kısa sürede hızlı kilo kaybı vaat eden “sihirli-şok-mucize” diyetler,
·  Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş kontrol altında yapılmayan çok düşük kalorili diyetler,
·         Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmayıp, özel ürünleri öneren diyetler,
·         Tek besine dayanan diyetler,
·         Sadece su içme,
·         Tek öğün beslenme,
·         Öğün atlama,
·         Ayurveda diyeti,
·         Yağsız yemek yeme,
·         Kalori hesabı yapmaya dayalı diyetler,
·         Zayıflattığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlarla önerilen diyetler,
·         Gerçek kilo kaybı yerine, sadece su kaybına neden olan diüretik ilaçlar veya saunalar,·    Diyetisyenlerin dışındaki kişilerin önerdiği tüm hatalı zayıflama programları bu yanlış uygulamalar arasındadır.
 Bu listeyi belki daha da uzatabiliriz. Ben en akılda olanları seçtim. Şimdi bu yanlış uygulamaları ve sonuçlarını inceleyelim.


Kişiye özel olmayan diyetler;

Bu diyetler, özellikle gazete, dergi gibi yayınlarda, internette sosyal medyada bulunan, sanatçı ve mankenlerin yaptığı, bireylerin kişisel özelliklerinin göz önünde bulundurulmadığı, diyetlerdir. Sanatçıların isimlerini verdikleri diyetler ve özel formüller bile var, isimler çoktan aklınızda… Hatta bu yılın son gözdesi sarımsak çayıyla forma girenler ekranın bi köşesinde belirivermiştir bile belki.


Sihirli – Şok – Mucize Diyetler;

Diyet yapmaya karar veren nerdeyse her insanın ilk başvurduğu son  zamanların en trend en yeni diyet yöntemidir. Sadece şekil değiştirir ama sonuç hep aynıdır. Bu tür diyetlerle; ağırlık kaybı kısa sürede sağlanabilse de, hızlı kaybedilen ağırlık kas dokusu ve su kaybı olur. Bu diyetler sonrasında da eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmamakta ve hatta fazlasıyla geri alınmasına yol açmaktadır.


Çok Düşük Kalorili Diyetler;

Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan, 500 ile 800 kalori  arasında veya daha düşük enerji içerikli diyetlerdir. Bu diyetler ile vücut için gerekli besin öğeleri yeterli alınamadığından bir çok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Diyet sonucu vücut ağırlığının hızlı kaybı; yağsız vücut kitlesinin daha çok kaybına, bazal metabolizma hızının azalmasına, kaybedilen ağırlığın korunmamasına, kalsiyumun düşmesine, serbest yağ asitlerinin ve keton cisimlerinin artmasına, ağız kokusu gelişimine, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko düzeylerinin düşmesinin neden olduğu ve ölümlerle sonuçlanabileceği bilinmelidir. 

Gelişebilecek komplikasyonlar;

Merkezi sinir sistemi: Baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, uyuşukluk,

Kalp- damar  sistemi:Kalp atış ritminde bozukluklar,düşük tansiyon,

Sindirim sistemi: Bulantı, kusma, kabızlık, ishal,şişkinlik, kazıntı, safra taşı,

Genitoüriner sistem: Adet düzensizliği, cinsel işlev bozuklukları, böbrek taşları,

Diğer sistemlerde ise: Yorgunluk, soğuk hassasiyet, kuru cilt, saç dökülmesi, mineral ve elektrolit dengesizliği, kolesterol ve ürik asit düzeyinde artış, ağız içi yaralar, tırnak kırılmaları gibi sağlık problemleri ile karşılaşabilmekteyiz.

Hiçbir zayıflama gerekçesi bu hastalıkların ortaya çıkmasından daha önemli olamaz, olmamalı!

Yazının ikinci bölümü için burayı tıklayınız…


Diyetisyen Serap ÜNAL kimdir?

Diyetisyen Serap Ünal saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet kisiye ozel


Diyetisyen Serap Ünal, 20.02.1984 tarihinde Ankara’da doğdu. 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde eğitimine devam etti. Hacettepe Üniversitesindeki eğitimi süresince Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Yüksek İhtisas Hastanesi Diyet Polikliniği departmanında yetişkin beslenmesi, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesinde çocuk hastalıklarında beslenme tedavisi ve enteral-parenteral beslenme uygulamaları, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kafeteryalar ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde “Toplu Beslenme Sistemleri”, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi ve Formeo Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi’nde elektif stajlarını tamamlamıştır. Özel Değişim Beslenme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ve Nestlé Türkiye Gıda Sanayi AŞ’de gönüllü olarak staj yapmıştır. 

1 Haziran 2009 tarihi ile Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden başarı ile mezun olmuştur. VI. , VII. , VIII. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi, l. Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kongresi, Hacettepe, Uluslar arası Sıvı Tüketim Konferansı gibi pek çok seminer ve kongreye dinleyici olarak katılmıştır. VII. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde Ankara İl Merkezinde Yaşayan Yetişkin Bireylerin Gıda Etiketi Okuma Alışkanlıkları Ve Durum Değerlendirilmesi tezi poster olarak yayınlanmıştır. Acıbadem Üniversitesi Sağlıklı Beslenme Günlerinde Şubat 2014′ te takım diyetisyeninin görev ve sorumlulukları üzerine konuşmacı olarak katılmıştır. 2010-2012 dönemi Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Yönetim kurulunda saymanlık görevini üstlenmiştir. 

İş hayatına özel bir kurumda beslenme danışmanlığı yaparak başlamıştır. Şuanda Kasımpaşa Spor Futbol Kulübü A takımı ve alt yapı beslenme uzmanı (diyetisyen) olarak çalışmaktadır. Bununla beraber Özel Aristo Estetik Kliniğinde ve Garanti Faktoring şirketinde haftanın belirli günlerinde bireysel beslenme ve diyet danışmanlığı yapmaktadır.

Özel Uzmanlık ve Çalışma Alanları

·                     Obezite ve Kilo Kontrolü
·                     Sporcu Beslenmesi
·                     Kronik Kompleks Hastalıklarda Beslenme Tedavisi
·                     Menü Planlama
·                     Hamilelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü
·                     Kurumsal Danışmanlık
·                     Okul Çağı Beslenmesi
·                     Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme Tedavisi
·                     Kilo Almak İçin Diyet Tedavisi
·                     Diyabet ve Diyet Tedavisi
·                     Polikistik Over ve Beslenme
·                     Adolesan Beslenmesi
·                     Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı
·                     Emziklilik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü
·                     Hipertansiyon ve Beslenme
·                     Okul Öncesi Dönemde Beslenme
·                     Gut Hastalığı ve Diyet Tedavisi
·                     Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı


İletişim Bilgileri:

Diyetisyen Serap Ünal

Aristo Estetik Merkezi
Zeytinoğlu Caddesi. Yeşim Sokak. No:17
Etiler – İstanbul
05303536679
02123249797

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!