saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozel

Diyetisyen Serap Ünal ile sağlıklı beslenme ve zayıflama üzerine hazırlanan yazının ikinci bölümü burada. Sözü fazla uzatmadan hemen yazıya devam ediyorum.


KİLO ALDIM VE ACİLEN DİYETE BAŞLAMALIYIM! -II 

Özel Ürünleri Öneren Diyetler;

Sıvı ve toz formda yada paketlenmiş ürünler şeklindedir. Orta derece de açlık söz konusudur. Yaklaşık 300 – 350 kkal enerji içerir. Kişiler doğru beslenme alışkanlığı kazanmadıkları için ağırlıklarını koruyamazlar. Yetersiz ve dengesiz bir beslenme türü olduğu için çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilirler. Normal beslenme sistemine dönüldüğünde ise kaybedilen ağırlık yeniden kazanılır. 


Tek öğüne Dayalı Diyetler;

Gün içerisinde tek bir öğün tüketilerek yapılan diyet programıdır. Bu diyet programında  kişiler tüm gün aç kalarak, kahvaltı ve öğle yemeğini atlayıp, sadece akşam öğününü yemekteler. Bu tür diyetlerin sakıncalarına bakacak olursak;

Düzenli, azar-azar ve sık beslenerek bazal metabolizma hızının (BMH) normale oranla daha fazla çalışması sağlanır. Vücut çalışma hızının en yüksek olduğu saatler gündüz saatleridir. Besin tüketilmeyip öğün atlandığında, vücut besin hiç gelemeyebilir düşüncesiyle, savaş pozisyonuna geçer, metabolizma hızını düşürür ve depo yoluna gider. Bu tür beslenme programı BMH’ nın düşmesine sebep olmaktadır. Gün boyu açlık olduğundan tüketilen akşam öğünü miktarı ise olması gerekenden daha fazla olmaktadır.  Hem metabolizma hızı düşük, depolamaya meyilli bir vücut hem de günün hareket edilemeyen bir saatinde fazla besin tüketilmesi , kilo verilmesinin sağlanması bir yana kilo almaya bile sebep olabilmektedir.

saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozel


 Tek besine dayalı diyetler;

Monoton ve can sıkıcı bir diyet türüdür. Sürekli olarak aynı besinlere yönelmek kişilerde sıkılmaya sebep olabilmektedir. Bu tür diyetler çok kısa sürelerde çok fazla kilo kayıplarına sağlayabilmesine rağmen ağırlık kayıpları kalıcı olmamaktadır. Sadece karbonhidratlara veya proteine dayalı beslenildiğinden, kişilerde besin öğeleri dengesizliği ve yetersizliği gözlenmektedir. Bu tür diyetlerin en bilindiği ve en fazla uygulananı montinyag diyetidir. Günümüzde ise dukan, karatay örnekleri vardır. Sağlıklı bir  beslenme için tüm besin öğelerini her öğünde dengeli bir şekilde ihtiyaç kadarıyla almamız gerekmektedir.


 Sadece Su İçme Diyeti:

Evet bir yudum daha içelim hazır konu vazgeçilmezimiz, olmazsa olmazımız suya gelmişken. Fakat bu tür diyetlerde kişiler yemek yeme yerine acıktıkça su içmek tercih edilmektedir. Hiçbir besin alınmadığından hızlı bir kilo kaybı gözlenmekte fakat uzun süre bu tür diyete devam edilmesi sonucu sağlık problemleri oluşabilmektedir. Birey yeniden eski beslenme alışkanlığına dönüldüğünde verilen kilolar hızla geri almaktadır.

saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet diyetisyen serap unal kisiye ozel


Öğün Atlama:

Kişiler günlük alması gereken kaloriyi kısmak adına öğün atlayabilmekteler. Öğün atlama ile birlikte vücut çalışma hızı düştüğünden kilo verme hızı azalmakta veya tamamen durup tekrar kilo alma gözlenebilmektedir. 


Yağsız Yemek Yeme:

Çözüm mü? Asla. Sağlıklı bir diyet programında yağı azaltmak esastır. Fakat yağı diyetten tamamen çıkarmak sağlıksız ve hatalıdır. Bu tür diyetlerin sakıncalarını incelediğimizde: yağda eriyen vitaminlerin vücutta yeterince emilmemesine sebep olabilmekte, uzun süre yağsız diyet uygulayan kişilerde barsakların yavaş çalışmasına ve buna bağlı kabızlığın oluşmasına sebep olmaktadır. 


Kalori Hesabına Dayalı Diyetler:

Gün içerisinde yenilen tüm besinlerin kalorilerini toplamaya dayalı diyettir. Burada hedef düşük kalori alımını sağlayabilmektir. Besin öğelerinin dağılımı göz önüne alınmaz. Kaliteli ve dengeli bir şekilde dağıtılmamış düşük kalorili sağlıksız bir diyet uygulamasıdır. Bu yüzden, yetersiz ve dengesiz bir beslenme programı uygulanmış olur. Sonuçlarında bireyde sadece kaybedilen ağırlıklarını geri alması ile kalmıyor bunun yanı sıra yemek yemek bireyde psikolojik bir harbe dönebiliyor.  Yediği besinden tad ve keyif alamıyor sadece kalori olarak görmeye başlıyor. 


Yanlış İlaçlarla Önerilen Diyetler:

Genelde dengeli, yeterli sağlıklı ve uzun süren diyetler yerine kolay yoldan kilo vermeyi amaçlayıp, bu amaca yönelik olarak üretilmiş olan piyasada ki bir çok ilaç veya bitkisel diyet takviyeleri doktor kontrolü olmaksızın tercih edilebiliyor. Bunların bir çoğu kontrolsüz ve gereksiz bir şekilde kullanıldığından sağlık açısından risk oluşturuyor. Sadece bir kaçının doktor tarafından uygun olduğu düşünülüp kontrollü bir şekilde doktor gözetiminde kullanılması gerekiyor.  Bu ilaçların bile sağlıklı, dengeli bir diyet programı ile birlikte kullanılması uygundur. 


Diüretik İlaçlar ve Saunalar:

Bu tür uygulamalarda kilo kaybı yerine sadece su kaybı gerçekleşir. 


Diyetisyenler Dışındaki Kişilerin Önerdiği Diyetler:

Diyetisyenlerin dışındaki kişilerin önerdiği tüm diyetler hatalı zayıflama programları arasındadır. Diyetisyenler aldıkları eğitim gereği beslenme programını kişiye göre ayarlayabilen, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kişisel alışkanlıklara göre yerleştirebilen kişilerdir. Piyasa gereği karşılıklı reklam anlaşmalı aralarında magazin ünlülerini de bulunduran simaları sahil kenarlarında koşturan diplomasız ve yeterli donanıma ünvana sahip olmayan bireylere sağlığınızı emanet etmemeniz dileğiyle..

Unutmayın, başka bir “siz” daha yok!            

                                                                              Dyt. Serap ÜNAL


Yazının birinci bölümü için burayı tıklayınız…

Diyetisyen Serap ÜNAL kimdir?

Diyetisyen Serap Ünal saglikli beslenme kilo verme zayiflama diyet kisiye ozel


Diyetisyen Serap Ünal, 20.02.1984 tarihinde Ankara’da doğdu. 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde eğitimine devam etti. Hacettepe Üniversitesindeki eğitimi süresince Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Yüksek İhtisas Hastanesi Diyet Polikliniği departmanında yetişkin beslenmesi, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesinde çocuk hastalıklarında beslenme tedavisi ve enteral-parenteral beslenme uygulamaları, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kafeteryalar ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde “Toplu Beslenme Sistemleri”, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi ve Formeo Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi’nde elektif stajlarını tamamlamıştır. Özel Değişim Beslenme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ve Nestlé Türkiye Gıda Sanayi AŞ’de gönüllü olarak staj yapmıştır. 

1 Haziran 2009 tarihi ile Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden başarı ile mezun olmuştur. VI. , VII. , VIII. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi, l. Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kongresi, Hacettepe, Uluslar arası Sıvı Tüketim Konferansı gibi pek çok seminer ve kongreye dinleyici olarak katılmıştır. VII. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde Ankara İl Merkezinde Yaşayan Yetişkin Bireylerin Gıda Etiketi Okuma Alışkanlıkları Ve Durum Değerlendirilmesi tezi poster olarak yayınlanmıştır. Acıbadem Üniversitesi Sağlıklı Beslenme Günlerinde Şubat 2014′ te takım diyetisyeninin görev ve sorumlulukları üzerine konuşmacı olarak katılmıştır. 2010-2012 dönemi Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Yönetim kurulunda saymanlık görevini üstlenmiştir. 

İş hayatına özel bir kurumda beslenme danışmanlığı yaparak başlamıştır. Şuanda Kasımpaşa Spor Futbol Kulübü A takımı ve alt yapı beslenme uzmanı (diyetisyen) olarak çalışmaktadır. Bununla beraber Özel Aristo Estetik Kliniğinde ve Garanti Faktoring şirketinde haftanın belirli günlerinde bireysel beslenme ve diyet danışmanlığı yapmaktadır.

Özel Uzmanlık ve Çalışma Alanları

·                     Obezite ve Kilo Kontrolü
·                     Sporcu Beslenmesi
·                     Kronik Kompleks Hastalıklarda Beslenme Tedavisi
·                     Menü Planlama
·                     Hamilelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü
·                     Kurumsal Danışmanlık
·                     Okul Çağı Beslenmesi
·                     Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme Tedavisi
·                     Kilo Almak İçin Diyet Tedavisi
·                     Diyabet ve Diyet Tedavisi
·                     Polikistik Over ve Beslenme
·                     Adolesan Beslenmesi
·                     Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı
·                     Emziklilik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü
·                     Hipertansiyon ve Beslenme
·                     Okul Öncesi Dönemde Beslenme
·                     Gut Hastalığı ve Diyet Tedavisi
·                     Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı


İletişim Bilgileri:

Diyetisyen Serap Ünal

Aristo Estetik Merkezi
Zeytinoğlu Caddesi. Yeşim Sokak. No:17
Etiler – İstanbul
05303536679
02123249797

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!