insparkus proje danışmanları ile kariyer planlama ve geleceği tasarla

Yazıya böyle başlayınca kırk yaş ve üstündekiler “elbette olur, neden olmasın” derken, otuz yaş ve altı her kafadan itiraz dolu sesler çıktığını duyar gibiyim. Olur mu, olmaz mı bunu yazımın ilerleyen bölümünde birlikte göreceğiz. Ancak en baştan uyarmalıyım ki yaklaşık 25 yıllık iş hayatım boyunca kariyer planlaması yapmamış birisiyim. Bu konuda ne kadar deneyimsiz olduğumu anlatabilmek için size vereceğim en belirgin örnek ise bunca zaman boyunca profesyonel anlamda sadece bir ya da iki kez özgeçmiş hazırlamış olmam.

Şimdi bunu duyunca siz muhtemelen bunca yıldır hep aynı şirkette, hatta aynı pozisyonda çalıştığımı veya özgeçmiş gerektiren şirketlerde çalışmadığımı düşünmüş olabilirsiniz. Bu düşüncelerinizde kısmen haklı olabilirsiniz,  ancak henüz 18 yaşındayken 4 aylık ek bir eğitim süreci sonrasında Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden birisinde destek personeli olarak çalışmaya başladığımı dile getirmek isterim. Bu şirketteki 4 yıllık çalışma yaşantım sonucunda da kırtasiye sektörünün öncü şirketlerinden birisinde işe başladığımı söyleyebilirim. Sonrasında yine farklı sektörlerdeki büyük şirketlerde çalıştıysam da son aşamada kendi işimi kurduğumu ve yıllardır bu şirkette danışmanlık görevinde olduğumu belirtmeliyim. 


insparkus logoBu bilgiler ışığında ana konumuza geri dönelim ve yaşadıklarımı size anlatmaya başlayayım. Öncelikle, böyle bir kariyer planlama ihtiyacının nereden ortaya çıktığından söz edeyim biraz. Beni kişisel olarak tanıyanların bildiği üzere kişisel bir blog/günce hazırlıyorum. Hemen hemen her konudan bahsediyor olsam da ağırlıklı gündem, sosyal medya, bilişim ve fotoğraf üzerine paylaşımlarda bulunuyorum. Türkiye’de içerik üreten blog yazarlarının bir kısmının yakından tanıdığı Hürriyet Bumerang adlı bir oluşum ile yıllardır ben de işbirliği halindeyim. Bumerang ailesinin yönlendirmesiyle Insparkus adlı bir şirketle tanıştım. Tanıştım derken, insparkus.com adlı internet sitesi üzerinden iletişime geçtik ve kariyer planlama aşamasını deneme amacıyla siteye üye oldum. 

insparkus proje danışmanları ile kariyer planlama ve geleceği tasarla


Şimdi “yahu internet sitesine girdiğin her şirketle tanışmış mı oluyorsun?” diyenleriniz olabilir. Burada aslında kelimenin tam anlamıyla tanışmış oluyorsunuz diyebilirim. Bunun nedeni ise kayıt olurken verdiğiniz kişisel bilgiler ve görseller sayesinde onlar sizi tanıyorlar, siz ise kullandığınız pakete ait her adım öncesinde izlediğiniz bir video ile şirket danışmanlarının anlatımına tanık oluyorsunuz. Böylece farkında olmadan interaktif bir iletişime geçiyorsunuz. Elbette henüz birbirimizi yüz yüze görmedik, ancak videolardan gördüğüm birkaç kişiyi (Dani, Özlem, Vivian) farklı bir ortamda görsem isimleriyle seslenecek kadar kendilerine aşina olduğumu söyleyebilirim.


Benden istenen tam olarak şuydu, insparkus.com üzerinden üye olarak kariyer planlaması amacıyla sundukları paketleri denemem ve kendi adıma kazandığım deneyimleri dile getirmem. Belki de yukarıda söz ettiğim özelliklerimden dolayı bunu yapacak en son kişi olarak görünebilirim, hele ki kırk yaşını yakın zamanda aşmış birisi olarak ne derece doğru birisi olduğum tartışılabilir. Bu saatten sonra iş veya akademik anlamda kariyer planlaması aklımın ucundan bile geçmiyordu. Ancak 3-4 yıldır yapmayı istediğim, ancak her seferinde farklı nedenlerden dolayı ertelediğim bir hedefim vardı. Bu da çok basit anlamda özetlersek “yazarlık” olarak adlandırılabilir. Bu çerçeveden bakınca, uzun vadedeki hedefim olan yazarlığı, bir kariyer çalışması olarak değerlendirip “gelecek planlaması” adı altında insparkus ile birlikte yapabilirim düşüncesi doğdu. 

insparkus proje danışmanları ile kariyer planlama ve geleceği tasarla


Ve siteye kayıt olduktan sonra ilk olarak profilimi tamamladım, tanışma adımına geçerek proje danışmanımın benim için “Kariyer Durum Analizi” Raporu oluşturmasını sağladım. Oluşturulan bu rapor sizin profilinize girdiğiniz bilgiler ve sonrasında sorulan sorulara verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hazırlanıyor. Üç bölümünden oluşan raporun ilk bölümünde “Nerede Olmak İstiyorsun” sorusunun yanıtı belirginleşiyor, ikinci bölümde ise hedeflediğin kariyer için şu anda “Neredesin” yanıtını görmeye başlıyorsun. Raporun üçüncü ve son bölümünde ise “Hedeflerine Nasıl Ulaşırsın” sorusuna genel anlamda bir yanıt buluyorsun. Uygulamayı düşündüğün A planı dışında bir de B planı hazırlaman gerektiği hatırlatılıyor ki bence bu önemli. Çünkü kariyer planlarımızın daha güvenilir ve yere sağlam basıyor olması gerekiyor. Elbette buraya kadarki tüm yanıtlar ve analizler sistem tarafından senin verdiğin tanımlamalar sonucunda oluşturuluyor. Bu nedenle burada ve sonrasında karşına çıkacak sorulara olabildiğince içten ve doğru yanıtlar vermen gerekiyor. Sonuçta burada birilerine kendini beğendirmeye çalışmıyor, aksine kendine uygun bir kariyer planlaması yapıyorsun. Kısacası bu süreç sonucunda ortaya koyduğun özelliklerin ve isteklerine uygun olarak çıkacağın yolda zaten beğenileceksin, bu yüzden endişe etmeden dürüst olmakta fayda var.


insparkus proje danışmanları ile kariyer planlama ve geleceği tasarla
Ben aldığım ilk değerlendirme sonucunda biraz düşünme süresi geçirdim, nihayetinde uzun süredir kariyerimle ilgili kafamda bu kadar ciddi sorular canlanmamıştı. Elbette istediğim, hedeflediğim şeyleri düşünüyordum. Yani amacım uzun vadede, okunan, beğenilen ve sevilen bir yazar olmaktı. Ancak bugüne kadar bunu nasıl yapacağımı, hedefime ulaşmaya çalışırken nelerle karşılaşacağımı pek düşünmüyordum. Bu biraz da belki birçok kişinin hayalinde olan “ya biraz çalıştıktan sonra Ege’de küçük bir sahil kasabasında küçük bir arazi alacağım ve oraya yerleşip hayatımı daha sakin yaşayacağım” tarzında bir düşünceden öteye gitmemişti benim için. Her zaman dile getirdiğim bir şey olmasına rağmen ancak en son 4-5 ay öncesinde sadece giriş yazısını yazabilmiştim. Devam eden işlerim ve belki de biraz da tembelliğim nedeniyle devamını getirmemiştim.


İşte insparkus ile bunu nasıl hızlandırabilirim ve gerçekleştirmek için neler yapabilirim diye düşündüm bu süreç içerisinde. Sonuç olarak hesabıma tanımlanmış paketlerden ilki olan “Vizyon” paketine başladım. Zaten ilk rapor sonucunda bana gelen önerilerden birisi de bu yöndeydi.

Vizyon paketi toplamda, aşağıda kısa kısa anlatacağım 5 farklı aşamadan oluşuyor. Bu aşamaların her biri öncesinde insparkus danışmanlarınca hazırlanmış ve bölümle ilgili kısa bir tanıtım videosu yer alıyor. Bu videolar görsel etkileşimi sevenler için daha kolay odaklanmayı sağlarken, size basit ipuçları da veriyor. 

insparkus proje danışmanları ile kariyer planlama ve geleceği tasarla


  • Yola Hazırlık

Bu bölümün girişinde izlediğiniz video sonrasında size sırayla farklı aşamalar sunuluyor. Örneğin, bu bölümün içerisindeki ilk aşamalarda “zamanı iyi kullan”, “yaratıcılığını ortaya çıkar” ve “çalışma ortamı yarat” önerileri yapılıyor ve ardından sana verilecek desteğin nasıl ve ne şekilde olacağından söz ediliyor. Doğal olarak paylaştığın bilgilerin gizliliği konusunda garanti veriliyor ve çıktığın bu yolda yalnız olmadığın, vurgulanarak istediğin anda insparkus ekibine ulaşabileceğin dile getiriliyor.


Bu bilgiler sonrasında ise Aktif Katılım ve Devamlılık konusunda senden gerekli onay isteniyor, çünkü hepimiz biliyoruz ki çalışmanın bir yerinde motivasyon eksikliğinden veya çevresel nedenlerle çalışma yarım bırakılırsa ya da kendine ve kariyerine odaklanma sorunu yaşarsan istenilen sonuç ortaya çıkmayacak en başında başarıya giden yolu kapatmış olacaksın.


Gerekli onaylamayı yaptıktan sonra artık kariyer yolculuğuna çıkmak için son hazırlıkları yapıyor ve aşama aşama ilerleyerek kendini koçuna kısaca anlatacağın bölüme geliyorsun. Bunu da eksiksiz olarak geçersen ilk bölümü sağ salim tamamlamışsın demektir.


  • Geleceğini Ismarla

Bu kez karşına yaklaşık 30 dakikalık bir süreç çıkıyor ve bu adımların güzel olan kısmıyla karşılaşıyorsun, sesli yönergeler ve anlatımlar. Bu sayede adımları geçmeden önce sesli yönlendirmelerle konsantrasyon sağlamak kolaylaşıyor, elbette sesli dosyaları tercih etmeyenler için yazıcıdan bastırılabilir veya ekrandan okunabilir dosya biçimi de mevcut.

Adımlar arasında ilerledikçe aslında çok da zorlanmadığını görüyorsun, güzel olanı seni kimse zorlamıyor, sadece istediğin için yapıyorsun. Ancak kişisel önerim böyle bir aşamaya girmeden önce çevresel etkilerin en az olacağı bir ortam seçmek. Ayrıca zihinsel enerjinin yüksek olacağı bir zaman dilimini tercih etmek de önemli, sonuçta hayal gücünü ve yaratıcı yanını kullanma ihtiyacın olacak.

  • Kolaj

Vizyon paketindeki aşamalarda ilerlerken ilginç bir şekilde kolaj bölümü çıktı karşıma. Aslında bu bölüme pek de aşina değilim, uzun süredir kendim için bir kolaj yapmadığımı hatırladım (akıllı telefonlardaki fotoğraf kolajlarım dışında). Gerçek anlamda bir kolajı en son sanırım kızımın okuldaki performans çalışmaları sırasında ona yardımcı olmak amacıyla yapmıştım.


Kolajın ilk adımında yine sesli yönerge sayesinde hayalimde bir logo tasarladım. Bu logoyu tasarlarken kendi yaratıcılığıma yön veren sesi dinledim, hissettim ve ortaya çıkmasını sağladım. Kolaj çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığın şeyleri insparkus’a gönderebilmek amacıyla fotoğraflamanız gerekecek, hazırlığınızı ona göre yapmanız iyi olur, vakit kazanırsınız.


Vizyon paketindeki adımlara devam etmeye niyetliydim, ancak ne kolaj hazırlayacak kadar malzemem ne de yeterli vaktim vardı. Ben de ister istemez küçük bir hile yapmak zorunda kaldım. Buna ne kadar hile denilebilir bilemiyorum çünkü kolaj çalışmasında yine hayal gücümü ve çok basit anlamda çizim becerimi kullandım ve kolajı kesip yapıştırmak yerine çizerek tamamladım. Bakmayın siz benim kaçamak yönteme başvurmama, eğer yeterli zamanı ayırabilseydim kolajın alasını yapardım, ama inanın bu kez de mükemmelliyetçi yapımdan dolayı kolajı bitirmek için 3 katı zaman harcardım 🙂

Unutmayın ki bu adımda tanıştığınız köstekçinin kolajınızdaki etkisi üzerine bazı yorumlara ihtiyacınız olacak. Bu yüzden kolajınızı hazırlarken köstekçinizin sizi nasıl engellediği ya da durdurmaya çalıştığını hatırlamaya çalışın.

Sonrasında hazırladığınız kolajda bir gezintiye çıkıyor ve kendinizi çizdiğiniz, yaptığınız, oluşturduğunuz 3 boyutlu bir dünya üzerinde hayal ediyorsunuz. Kolajınızın görsel olarak harika olmasından çok içinde sizin için nelere yer verdiğiniz çok daha önemli.


Kolaj çalışmanızı sonlandırdıktan sonra, daha çok kariyeriniz için hayal ettiğiniz çalışma ortamı ve kariyer alternatiflerinin değerlendirildiği son iki bölüme geliyorsunuz. Bu bölümler aslında daha çok soru-cevap ve değerlendirme şeklinde çabucak hazırlayabileceğiniz alanlar. Bunları da sonlandırdıktan sonra sahip olduğunuz ve gerekli uygulamaları tamamladığınız Vizyon paketini, değerlendirilmesi için proje danışmanınıza gönderebilirsiniz. 


Proje danışmanınız, uyguladığınız paket sonucunda gönderdiğiniz verileri değerlendirip, birkaç gün içerisinde size site üzerinden geri dönüş sağlıyor ve sizin için profesyonelce önerilerde bulunuyor. Yukarıda da değindiğim gibi gerek profil bilgilerinizde, gerekse paketlerdeki adımları uygularken dürüstlük ve samimiyet ilkesine ne derece bağlı kaldıysanız alacağınız öneriler de o derece gerçekçi oluyor.

Tüm bunların sonucunda kariyerim için, hesabımda bulunan ikinci paketi yani “Konum” bölümünü de en kısa süre içerisinde kullanmayı düşündüğümü belirtmeliyim.

İnsparkus ile kariyerime yönelik yaptığım Vizyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve aşağıda yazdığım cümle sanırım benim yazarlık kariyeri beklentimi kısaca ifade etmeye yeterli olacaktır.


“Özgür bir ruhun isteyebileceği şeyleri barındıran bir hayat; kitap, müzik, deniz ve aşk…”

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!