Uzun süredir yaralıyız ülkece.

Her gün yitirdiğimiz birilerini, yaşadığımız acı olayları anmaktan günü yaşayamaz hale geldik. Sağ olsun sosyal medya bu duyguyu bize dibine kadar yaşatıyor, hiçbir şeyi unutmamıza izin vermiyor, bizi içten içe çürüten bir pasla kaplanmamıza neden oluyor. Dışarıdan demir gibi sağlam görünsek de elinizi sürdüğünüzde delinen, parçalanan bir demir haline geliyoruz.

Artık gün içinde yaşadığımız güzelliklerin bile tadını çıkaramaz, keyifli bir an yaşayamaz, hatta gülemez olduk. Tam da “bugün şanslıyız, geçmişten gelen bir acı hatıra yok yakamıza yapışan” dediğimiz an, gün içinde yaşanan acı bir gelişme hem günümüzü hem de geleceğimizi karartıyor. Artık gelecek için güzel anlar yerine, acı biriktiriyoruz; bu da gelecek nesillerin duyarlılığını azaltacak, onları iyice bireyselleştirip kendi özelleri dışında birçok şeyi görmezden gelmelerine neden olacak, onları bencilleştirecek.

Bizim yaşıtlarımıza “dijital göçmen” denilen bir çağdayız. Biz, yeni nesil gibi bu çağın içine doğmadık, sonradan geçiş yaptık. Sonradan gördüğümüz sosyal medyanın içinde en az yeni nesil kadar çok zaman geçiriyoruz ki bu da bizi giderek daha da bağımlı yapıyor. Çünkü bizim gibiler yakın zamana kadar herhangi bir şeye karşı bu kadar fazla bağımlı yaşamadı. Internetin ülkeye girişinden bu yana IRC, ICQ, MSN ve devamında gelen online oyunlar ile günümüzün sosyal medyası birçoğumuzu bağımlı yaptı.

Hepimiz hayatımıza yeni insanlar, yeni bilgi ve tecrübe kazandıran ortamları seviyoruz, dünyanın diğer ucunda hiç tanımadığımız insanlarla ortak duyguları paylaşmaktan hoşlanıyoruz.

Sizlere naçizane önerim, sosyal medyadan olabildiğince uzak durmanız, tamamen bağınızı koparmayın, sadece paylaşım ve etkileşimi azaltın, birilerine “merhaba” deyin; ama saatlerce sohbet etmeye ya da gündelik olayları tartışmaya girmeyin.

Bu sayede daha çok kitap okuyacak, müzik dinleyecek ve daha fazla yararlı bilgiye ulaşabileceksiniz. Hatta becerebiliyorsanız daha çok yazabileceksiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki “e sen de bu uyarıyı sosyal medya üzerinden yapıyorsun“. Haklısınız, ancak birçoğunuza ulaşabileceğim tek iletişim kanalı burası.

Sağlıcakla…

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!