yaratıcılık-atolye-etkinlik-bumerang-fikir-dialog

Yaklaşık 10 gün önce, dahil olduğum Bumerang Network ailesinden “Blogunuzda Farklılık Yaratmak İster Misiniz?” konulu bir eposta geldi. İçeriğinde “#BumerangDeneyimGunleri ‘nde her ay farklı kategoride içerik üreten üyelerimizle buluşmaya devam ediyoruz. Mart ayının Deneyim Günü’nde ünlü tiyatro sanatçısı Metin Yavuzoğlu ile yaratıcı olmak üzerine keyifli bir workshop’a katılacağız.” yazıyordu. Göz ucuyla incelediğim konu ilgimi çekince, düzenlenecek katılabilmek için gerekli işlemleri yaptım ve beklemeye başladım.

Bir kaç gün sonrasında Bumerang’dan aldığım bir telefonla etkinliğe katılacak blog yazarları arasına seçildiğimi öğrendim. Etkinlik günü Dialog Anlatım İletişim Merkezi’ne gittiğimde daha önceki Bumerang etkinliklerinden göz ucuyla da olsa aşina olduğum bazı insanları gördüm, ancak hiçbiri ile doğrudan tanışıklığım yoktu. Sağolsunlar o gün Bumerang’ı temsil etmek için aramızda olan Hilal Meriç ve Ahmet Erten bizlere yakınlık göstererek sıcak bir karşılama sundular. Bir süre sonra Yaratıcılık konulu etkinlikte bizim hoca olarak hitap edeceğimiz Tiyatro Sanatçısı Metin Yavuzoğlu ile de tanışıp başladık kafa yormaya.

yaratıcılık-atolye-etkinlik-bumerang-fikir-dialog-anlatim-iletişim

Peki neydi bu yaratıcılık? Yenir, içilir, elle tutulur bir şey miydi? Her şey iyi güzel de kimler yaratıcı olabilirdi, yaratıcı olmak bize blog konusunda nasıl katkı sağlayacaktı? Zihnimden geçenler, Metin hocanın açıklama ve anlatımlarıyla biraz olsun şekillenmeye başladı.

Metin Yavuzoğlu ve Yaratıcılık - Dialog Anlatım İletişim
Etkinliğin içeriğinden, eğitim şeklinden çok fazla bahsetmek istemiyorum, çünkü orada etkinliği yöneten bir hoca varken bu etkinlikte şunu yaptık, şöyle yaptık, şunun için yaptık, sonra şöyle oldu falan gibi anlatmak bana düşmez. Kısaca drama, doğaçlama ve insanın çocuklukta edindiği oyun oynama becerisi üzerine gerçekleştiğini söyleyebilirim. Açıkçası bu etkinlik anlatıma dayalı bir eğitim olmaktan öte daha çok yaşayarak, deneyim elde ederek ortaya çıkan bir gelişim süreci oldu. Dolayısıyla böyle bir tecrübenin sadece bana kattıklarını anlatabilirim ve sizlerin de bu tip bir deneyim yaşamanızı isterim.

Öğrendiğim, anladığım temel şeyleri vurgulamak gerekirse, insanın içinde bulunduğu anı yaşamasının gerekliliği. Çoğumuz günlük hayatımızda yaptığımız bir çok şeyi doğal akış içerisinde farkında olmadan yapıyoruz, bunun sonucunda da bir çok ayrıntıyı gözden kaçırıyor ve anı yaşamanın keyfini çıkaramıyoruz. Kendi adıma şunu diyebilirim ki öncelikle ana mesleğim olana bilişim sektörünün getirdiği alışkanlık gereği analitik düşünce sistemi zihnime yerleşmiş. Hepimiz her gün yapmamız gerekenleri otomatik olarak yapıyoruz, yani zihnimizde bir bilgisayar programının algoritması (akış şeması) canlanıyor, ama biz farkında bile olmuyoruz. Her gün yüzlerce hatta binlerce düşünce, sorgu ve karar beynimizin kıvrımları arasında dolanıyor ve biz bilinçsiz bir şekilde beynimizin otomatik olarak vardığı kararları uyguluyoruz. Bu aşamada da sıradışı olaylar ile karşılaştığımızda akış şemamızın içinde yer almadığından olsa gerek ya çok şaşırıyor ve ne yapacağımızı bilemiyoruz ya da görmezden gelip, geçiyoruz.

Aslında fotoğrafçılıkla da uğraşan birisi olarak yukarıda anlattığım otomatik şeyleri biraz olsun durdurup yaşam ve deneyim adına kendi lehime çevirmeye çalışıyorum. Yine bazı şeyleri otomatik yapıyor, bilinçsizce karar veriyor olsam da özellikle bireysel fotoğraf çekimlerimde ve gezilerimde ayrıntıları görmeye çalışıyor, kendi kadrajımı oluşturmaya çalışıyorum. Bu süreç içerisinde gözümün gördüğünden daha çok gözümün gördüğüyle zihnimin çağrışımlarını birleştiriyorum. Bu da sanırım anı yaşamamı, çevremi daha farklı algılamamı sağlıyor. 
Metin Yavuzoğlu ve Yaratıcılık - Dialog Anlatım İletişim

Yineliyorum burada anlattığım şeyler benim gözlemlerime dayalı basit deneyimlerdi. Aslında çok daha önce öğrendiğim ve bu etkinlik sırasında da yeniden fark ettiğim önemli ayrıntılardan birisi de insanların görerek, duyarak ve yaşayarak deneyim kazandıkları. Bu nedenle eğitimi benden dinlemek yerine gidip yerinde yaşayarak öğrenmenizi öneriyorum.

Bu etkinlik sayesinde bize hayata dair katkılar sunan Dialog Anlatım İletişim Merkezi‘nden sevgili Metin Yavuzoğlu hocamıza, bir çok değerli ve etkileyici insanla tanışmama vesile olan Bumerang Network‘e teşekkür ederim.Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!