volkswagen golf gti beyaz binek otomobil, tasarım ve kalitesiyle o bir efsane,

Geçtiğimiz günlerde yakın bir arkadaşım çat kapı ofisime geldi. Hal hatır sorma, çay kahve faslı derken ziyaret nedenini sordum. Otomobil almak için benden yardım istediğini söylediğinde açıkçası çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. 

Birincisi benim otomobilim yoktu, ikincisi ve en önemlisi benim sürücü ehliyetim bile yoktu. Bunları kendisine hatırlattığımda “Tam da aradığım kişisin. O yüzden sana geldim” deyince gülmeye başladım. Bu kez merakla “Nasıl oluyor da senin aradığın kişi oluyorum” diye sordum. Aldığım yanıt epey ilginçti; “Birincisi sen hiç otomobil satın almamışsın, dolayısıyla bugüne kadar birçok farklı marka model otomobil sahibi olmuş veya satın almak için araştırma yapmış birisi gibi ön yargılara sahip değilsin. Yani sende otomobillerle ilgili bilgi kirliliği yok. İkincisi ise otomobil kullanmayı bile bilmediğin için, bazı satıcıların sırf ürünlerini satmak için anlattığı ve göz boyayan, süslü laflar senin için hiçbir anlam ifade etmeyecek. Yani sen yine başka şeyleri satın alırken yaptığın gibi analitik düşünce sistemini kullanıp sadece istek ve beklentilerini karşılayıp karşılamayacağına bakacaksın. Bunlara ek olarak ve belki de en önemlisi sen bir internet kurdusun, almak istediğim otomobil hakkında internetin derinliklerindeki en ufak bir bilgiyi bile bulup çıkarabilirsin.” Arkadaşımın söylediği bu şeyler beni bile ikna etmişti ve ortaya ilginç bir sonuç çıkabilirdi. Bu kez ben, kırk yıllık otomobil eksperi gibi; “Hadi o zaman sana bir otomobil alalım” dedim.

İnternetten bir şeylere bakmadan önce kendisine aşağıdakilere benzer bazı sorular sorup ne tür bir otomobil almak istediğini öğrenmeye çalıştım.

Otomobilde ilk aradığın özellik nedir? Ne tür bir otomobil istiyorsun? Yeni bir model mi, klasik bir model mi arıyorsun? Hız tutkun var mı? Üç beş sene sonra daha yeni bir model için elden çıkarmayı düşünür müsün? Avrupa, Uzakdoğu veya Amerikan malı, hangisini tercih edersin? Bütçen ne kadar ve elbette en önemlisi ödeme için finansman desteği gerekiyor mu?

Arkadaşımın bu sorulara verdiği yanıtları not aldım, sonra öğlen yemeği için birlikte dışarı çıktık. Bu arada ben çevremdeki dostlarımdan bildiğim bazı marka ve modelleri sormaya başladım arkadaşıma. Karşı çıktığı marka modelleri neden istemediğine dair verdiği yanıtları aklımda tutmaya çalışıyordum.

Yemek bitince, 3-4 gün sonra yeniden buluşmak üzere ayrıldık.  Bu süreç içerisinde arkadaşım gözüne kestirdiği bazı modeller için otomobil yetkili satıcılarını gezecek ve beğendiği otomobiller hakkında satıcılardan bilgi alacak ve otomobilleri yakından görmeye çalışacaktı. Ben ise bana verdiği yanıtlara göre internetten araştırmalar yapacaktım. 


Ofise döndükten sonra, yemek sırasında ve daha öncesinde aldığım yanıtları temize geçtim. Bilişim sektöründen gelmenin etkisiyle basit bir algoritma hazırlamaya başladım. Aslında internete girip “bir otomobil alırken nelere dikkat etmek gerekir” başlıklı onlarca yazı bulabilirdim. Ama öncelikle kendi yöntemimi bulmalı ve arkadaşımın bana olan güvenini boşa çıkarmamalıydım. Yaklaşık yarım saat sonra algoritma bittiğinde ben de bir otomobil eksperi olmaya hazırdım!


Birkaç gün boyunca bu algoritma üzerinde çalışmalar yaptım. Bu çalışmalar sonucunda birkaç farklı marka ve modele ulaştım. Bu modeller ile ilgili internetten veriler toplamaya başladım. Sonunda arkadaşım tekrar ofisime geldiğinde elimde üç farklı markaya ait kısa bilgiler içeren üç ayrı sayfa yazıcı çıktısı vardı.

Kısa bir selamlaşmadan sonra, yaptığı yetkili satıcı ziyaretlerinden elde ettiği sonuçları merak ettiğimi söyledim. Bunun üzerine çantasından bir dolu katalog ve broşür çıkardı (toplamda 8-9 farklı markaya ait yaklaşık 20 farklı model), masamın üzerine koydu. O da benim araştırmamın sonucunu merak ediyordu. Bense çalışmamın hazır olduğunu, ancak kendi otomobilini kendisinin seçeceğini söyledim ve nasıl olacağını anlattım.


Ben elimdeki üç farklı otomobilin bazı belirgin özelliklerini söyleyecektim, o da elindeki broşür ve kataloglar arasından bu modelleri ayıracaktı. Böylece benim seçtiğim özelliklerdeki otomobil, onun seçtikleriyle uyumlu olursa sonucumuz doğrulanacaktı. Ben sırayla belirlediğim özellikleri söylemeye başladım, o da broşürleri ayırmaya başladı.


1. Hızlı ve güçlü bir otomobil – Dokuz farklı modelin broşürünü tek tek seçip diğerlerinden ayırdı.

2. Kaliteli bir kitleye hitap edebilen ve ikinci eli de değerli bir otomobil – Broşür sayısı altıya düştü.

3. Kendine has, belirgin özellikleri olan bir model – Ayırdığı broşürler sayısı dörde düşmüştü artık.Son soruları sormadan önce elimdeki üç farklı otomobilden birini kenara ayırdım ve arkadaşıma “büyük olasılıkla bunu seçeceksin” dedim.

4. Kredi için kendi finansman desteği var – Broşür sayısı üçe düştü.

5. Güvenilir Alman mühendisliği ve yılların marka deneyimi – Son iki modele kadar düşürdük sayıyı.

6. Ben “O bir efsane” deyince arkadaşım elindeki iki broşürden birini aldı ve “bu söylediklerine göre benim seçimim belli oldu, ya senin?” dedi.

Ayırdığım kağıdı kendisine uzatırken “Volkswagen GOLF GTI” dedim .


Şaşkın bir ifadeyle gülümseyerek “yok artık, nokta atışı dediğin de ancak bu kadar olur herhalde” derken elinde kalan son broşürü gösterdi, broşürde; beyaz hatcback bir otomobil vardı, bal peteği şeklindeki ön ızgaraların üzerinde kırmızı bir çizgi ve “GTI” yazısı dikkat çekiyordu. Öndeki Volkswagen logosunun hemen altındaki plaka bölümünde ise “GOLF GTI” yazıyordu.


volkswagen golf gti beyaz binek otomobil, tasarım ve kalitesiyle o bir efsane,

Seçimim sırasında belirlediğim diğer iki markayı söylemeyeceğim, çünkü arkadaşım yaptığı seçimden son derece memnun olarak “test sürüşü” için internet üzerinden başvuruda bulundu bile. GOLF GTI satın aldığı zaman, beni yeni arabasıyla boğazda bir yerlere yemeğe götüreceğine söz verdi. Ben de bir an önce yeni otomobilini almasını bekliyorum. Araştırmalarım sırasında hızı nedeniyle “hot hatch” diye adlandırıldığını öğrendiğim GOLF GTI, kendisi için hazırlanmış özel internet sitesinde yer alan özellikleriyle gerçekten göz kamaştıran bir otomobil. İlk günden beri hiç değişmeyen GTI logosu, Golf topu şeklindeki özel vites topuzu, “Clark”  diye anılan koltuk döşemeleri, özgün ayrıntıları sevenlere yönelik özellikler.

volkswagen golf gti beyaz binek otomobil, tasarım ve kalitesiyle o bir efsane,

Biliyorum, herkes otomobil seçimi sırasında nasıl bir algoritma hazırladığımı merak ediyor,  o da benim meslek sırrım olarak kalsın. Size söyleyeceğim tek şey şu; GOLF GTI’in özelliklerini diğer marka ve modellerle kıyasladığınızda, zaten herhangi bir algoritmaya veya otomobil eksperine ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!