Her yeni yıl başlangıcında bazı insanlar yeni yıldan bir çok şey bekler, anlam yükler. Bazıları ise yeni yılın yeni bir takvim tarihinden ibaret olduğunu söyleyip ona gereksiz anlam yüklenmemesi gerektiğini iddia eder.

Aslında herkes haklı. Diyeceksiniz ki “sen de Nasreddin Hoca gibi oldun”, siz de haklısınız.

İşin islami boyutuna hiç girmeyeceğim çünkü yazı uzayıp gidecek hem de gereksizce. Çünkü dini yönden yeni yıl kavramına itiraz edenlerin bir çoğu yeni yılı hristiyan adeti olarak düşündüğü için karşı çıkar (ki olay gerçekten sadece kullanılan takvimle ilgilidir).

Hele ki bir de “müslüman noel kutlamaz”cılar vardır ki onlar bu dünyada insanların yüzünü güldürecek her bir şeye karşı çıkarlar. Çıksınlar, az önce de dediğim gibi üzerine tartışmaya girmeyeceğim.

Yılların takvimdeki bir sayıdan ibaret olduğunu biliriz, 365 gün boyunca tarih hanesinde en sona yazılan 4 basamaklı (2000’lerde) bir sayı.

Şanslı(!) olanlarımız 1900’lerden başlayarak geldiği için 2000’lerden öncesini de görmüşlerdir. 

Günümüz nesli 984 yıl kadar yaşamayı başaramazsa 3000’li yılları göremeden gidecekler demektir. Bu durumda hem 1900 hem de 2000’li yıllar görenleri nispeten şanslı addedebiliriz.

Her yeni yılın herkes için iyi ya da kötü bir anlamı vardır, mezuniyet, şampiyonluk, doğum, aşk, ölüm, evlilik, ayrılık, işe başlama, iş kurma, askerlik vs. gibi…

Çünkü biz geçmişi anarken yaşadığımız olayları yıllarla birlikte dillendiririz, 1980’de doğdum, 2009’da mezun oldum, 2011’de işe girdim, 2015’de evlendim gibi.

İşte bunların yaşandığı yılları bir şekilde hatırlar, yaşanan olaya göre yılı da iyi ya da kötü olarak anarız.

Eski yıl takvim yapraklarından düşerken, kaybettiklerimizi düşünerek yeni yıla umutla bakarız, eskisinden daha iyi olmasını dileriz ki bundan ötesi yok.

Kapitalist düzenin bize dayattığı şey ise yılbaşını diğer uydurulmuş günler gibi alışveriş yapılacak gün haline getirmektir ki onun konusu da başka bir yazıya kalsın.

Yeni yılınız güpgüzel, musmutlu olsun, tek dileğim herkes için barış ve sağlık.

Hak edenlere de aşk diliyorum.

Bilgi: Görsel internetten alıntıdır.

Bumerang - Yazarkafe
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!