Hayatta olmanın yaşama değerini oluşturmadığına karar veren Veronika’nın on günlük öyküsüdür. Yaşamın hüznü ve mutluluğu üzerine girişilen bir sorgulama...Normalin ve normalleşmenin süreci... Din, aile, iş, eğitim, devlet gibi kurumları bireysel değerlendirmeleriyle sorgulayan tam bir başyapıt... “Hayata bakış açımız yaşam biçimimizi belirler...”

Hayatta olmanın yaşama değerini oluşturmadığına karar veren Veronika’nın on günlük öyküsüdür. Yaşamın hüznü ve mutluluğu üzerine girişilen bir sorgulama… Normalin ve normalleşmenin süreci… Din, aile, iş, eğitim, devlet gibi kurumları bireysel değerlendirmeleriyle sorgulayan tam bir başyapıt…

“Hayata bakış açımız yaşam biçimimizi belirler…”

Yukarıda tanıtım yazısını alıntıladığım bir tiyatro oyunundan söz edeceğim size. 2019 yılının sezon sonunda Tiyatro Kılçık’ta izledim. Sevgili Ayçe Abana tarafından davet edilmiştim sosyal medya üzerinden yaptığımız küçük ama keyifli sohbetler sırasında, ancak gitmek son oyuna kısmet oldu Veronika’nın Dünyası. Neyse ki bu sezon sahnelemeye devam ediyorlar, gitmek isteyenler için (ki kesinlikle izlenmesini öneriyorum) fırsat devam ediyor.

Önce biraz mekandan söz edeceğim; keyifli bir kafe-bar olan Kılçık Mekan aynı zamanda sahip olduğu küçük sahnesiyle birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sahne önündeki birkaç sıra oturma düzeninden sonra arkalara doğru yüksek bar taburelerine oturarak izliyorsunuz. Haliyle biraz dar ve rahatsız gelebilir ama sahnedeki etkinlik sizi içine çekiyorsa bunların pek de bir önemi kalmıyor.

İşte Veronika’nın Dünyası tam da bunu yapıyor. O küçük sahnede sayıca pek de az olmayan oyuncular keyifli, heyecanlı ve üstelik de müzikli bir oyunla sizi mekandan soyutlayıp oyuna sürüklüyorlar. Bunu tam olarak neyin sağladığını söylemek zor, oyuncular mı, müzikler mi yoksa oyunun kendisi mi bilemiyorum. Ama izlerken zaman zaman heyecanlanıyor, keyifleniyor, gülüyor ve neredeyse ağlıyorsunuz.

Veronika’nın Dünyası, dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho’nun Veronika Ölmek İstiyor adlı kitabından Ayçe Abana tarafından uyarlanmış bir oyun. Sahne açılırken, Veronika adlı genç bir kadının (Ayçe Abana), sosyal medya platformu üzerinden canlı yayında intihar etmek üzere olduğunu görüyorsunuz. Veronika intiharının nedenleri sıralarken, kendinizi hayatı ve dünyayı sorgularken yakalayabilirsiniz.

Veronika’nın intihar girişiminden sonra olaylar hızla gelişir ve siz bir anda kendinizi Veronika’nın Dünyası içinde bulursunuz. Daha fazlasını anlatmak olmaz, mutlaka oyunu izlemenizi öneririm.

Veronika’nın Dünyası

Oyuncular
Ayçe Abana,
Ahmet Yıldız
Duygu Naciye Ergün,
Efe Akercan,
Gülden Güney
Güney Elbay,
Gözde Şimşir,
Ömer Varol Martı,
Uğur Ercan,
Ulukan Ağdaş

Özgün Beste ve Piyano
Yunuscan Kaya

Sahne Arkası
Özgün Roman
Veronika Ölmek İstiyor – Paulo Coelho

Uyarlayan / Yönetmen
Ayçe Abana

Yardımcı Yönetmen
Gülden Güney

Müzik Direktörü
Yunuscan Kaya

İletişim
Kılçık Mekan
Facebook
Twitter
Instagram

Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!