“Mezar taşıma, yaldızlı harflerle ‘Nutella’nın tadı hâlâ damağımda’ yazdıracağım! – ” Ruhi Mücerret

Bir roman “Viral Reklam” içerebilir mi?

Günümüz dijital dünyasında viral içerik bir çok yerde karşımıza çıkıyor, kimi zaman farkına varıyoruz kimi zaman da gerçek sanıp aldanıyoruz. Bazen de aldandığımızı anlasak da “ama iyi yapmışlar adamlar, helal olsun” deyip geçiyoruz.
Aslında yazar Murat Menteş‘in romanı Ruhi Mücerret üzerine kısa bir inceleme yazmıştım kişisel güncemde (blogumda). Sonra işin bir de reklam boyutuna kısaca değinmek adına burada da söz etmek istedim.
Ruhi Mücerret romanı içerisinde çok fazla marka ve reklam sloganı geçiyor. Bir romanda bir şarkının adını, bir mekanı, bir sigara veya içki markasını çok duyarız, görürüz de hayatımızı sarıp sarmalayan irili ufaklı markaların reklamına neredeyse 3-5 sayfada bir denk gelmek sizi rahatsız eder mi? Bunlar birer viral reklam mı? Yazar ileride bu kitabın olası bir film senaryosuna dönüşmesi durumunda sponsor bulmakta kolaylık bulacağını düşünerek mi yazdı? Ya da yazar tüm bu markalara kitapta yer verirken neler düşündü? Madem romanın içinde biraz fantastik, biraz da bilim kurgu tarzı benimsendiğine göre bu markaların yerine uydurulmuş marka isimleri kullanılamaz mıydı?

“Din dersine sıkı çalışın ki öldükten sonra da Algida yiyebilesiniz!” – Civan Kazanova

Bunu viral reklam destekli bir roman olduğunu düşünenler olabilir, ancak hikaye sonuna doğru bu konuşmaların gerekliliğini anlayacaksınız. Bence yazar burada gerçekte olmayan, uyduruk isimleri marka olarak yazsaydı bu kadar anlamlı ve etkili olmayabilirdi.

Bumerang - Yazarkafe
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!