Cumartesi günü danışmanlık verdiğimiz bir yerde, sunucu işletim sistemini geçici olarak Windows 2008 yapmamız gerekti. Bir önceki sunucuya sorunsuz bağlanabilen Windows XP kurulu terminal, yeni sunucuya uzak masaüstü ile bağlanıp işlem yapamaz oldu. Kısacası Windows XP ile Windows 2008 sunucuya bağlanamaz olduk. Bununla ilgili bir çözüm aramaya başladım, farklı bir kaç çözüm buldum. Denedim, ancak olmadı, bazıları da çok karmaşık şekilde anlatıldığı için denemeyi gözüm kesmedi.

 
Gerek Microsoft sitesinden gerekse teknik çözümler içeren blog/forum ve siteden bir çok makale okudum ancak çözümü iki farklı yerdekileri birleştirerek buldum. Şimdi bu kadar karmaşa yaşadığım için benden sonra bu tarz çözümler arayanlara yardımcı olması adına buraya yazıyorum. Evet şimdi birileri çıkıp “Yahu windows XP ve Windows 2008 mi kaldı?” falan gibi sözler edebilir. Eh biz halen karşılaştığımıza göre, başkalarının da başına gelebilir, heybede durmasında kimseye bir zarar olacağını sanmam.
 
İlk olarak bağlantıyı yapacağınız terminaldeki Windows XP Service Pack3 kurulu olmalı, değilse kurmanızda fayda var. Bir şekilde SP3 yükleyemiyorsanız bu adresten Windows XP Terminal İstemcisi Hizmetleri 32bit veya 64bit olanı yükleyebilirsiniz. Ayrıca yine bazı kaynaklarda Başlat/Çalıştır/mtsc /admin yazmak gerektiği belirtilmiş (ben bunu yazmadan bağlandım işlem sonucunda, bilginiz olsun). 
 
Sonrasında yine terminal tarafında Başlat/Çalıştır/Regedit yazarak girdiğimiz ayarlar bölümünde şu yönergeleri adım adım uygulamanız gerekiyor. Alıntı yaptığım ve uyguladığım bölümü aynen aktarıyorum.
 
1. Click Start, click Run, type regedit, and then press ENTER.
 
2. In the navigation pane, locate and then click the following registry subkey: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlLsa 
 
3. In the details pane, right-click Security Packages, and then click Modify. 
 
4. In the Value data box, type tspkg in new line. Leave any data that is specific to other SSPs, and then click OK. 
 
5. In the navigation pane, locate and then click the following registry subkey: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSecurityProviders
 
6. In the details pane, right-click SecurityProviders, and then click Modify.
 
7. In the Value data box, type credssp.dll . Leave any data that is specific to other SSPs, and then click OK. (add comma between last entry and credssp.dll) 
 
8. Exit Registry Editor.
 
9. Restart the computer.
 
Tüm bunları uygulayıp bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra bağlantıyı sağlayabildim. 
 
Hatırlatma: Yapacağınız uygulamalar öncesinde registry yedeklerinizi almanızı öneririm. Olası bir sorunda geri dönüş şansınız olsun.

Ayrıca Microsoft tarafından hazırlanmış Fixit dosyası da var, tüm sorumluluğu alıp, indirmek isterseniz burayı tıklayınız…Kaynak:

http://blog.ahmetbutun.net/index.php/2009/01/14/uzak-masaustu-baglantisi-windows-xp-sp3-windows-vista-ve-windows-server-2008/

http://www.cozumpark.com/forums/thread/125328.aspx

Bumerang - Yazarkafe
Bu İçeriği Beğendiysen Arkadaşlarınla da Paylaşır mısın Lütfen!